Categories
Uncategorized

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

Yaz en çok eğlendiğim zamandır. İlkbahar bebeği olduğum için, güneşin ısısını sevmem doğaldır ya da belki bu şekilde tuhafım. Telaşa gerek yok!

Yazı ne kadar seversem seveyim, itiraf etmeliyim ki saçlarım bu sezon biraz daha bakım gerektiriyor. Biraz can sıkıcı olabilir ama saçım hakkında daha çok şey öğrendikçe hayatımı çok daha kolaylaştırabildim. İster benim gibi sallanın ister yeni bir basın, harika bir yaz deneyimi için bu saç bakımı ipuçlarından bazılarını benimsediğinizden emin olun.

1. Koruyucu Saç Modelleri

Şimdi, daha ayrıntılı saç bakımı ipuçlarına geçmeden önce, bir şeyi netleştirmeme izin verin. Koruyucu saç stilleri yıl boyunca bir zorunluluktur. Bu stiller, saçınızı saçınızın tehlikeye girmesini isteyen unsurlardan koruduğu için adının hakkını veriyor.

Güneşin dayanılmaz olduğu ve Nil nehri köklerinizi kurutmakla tehdit ettiği bu yaz bazı koruyucu saç stilleri kullanmak isteyeceksiniz. Koruyucu saç stilleri ile ilgili en güzel şey, çok yönlü olmalarıdır. Saçınızı korurken neden harika görünmeyesiniz?

İşte en yaygın koruyucu tarzlardan bazılarının listesi:

 1. Cornrows
 2. Kutu Örgüler
 3. Sahte Loc’lar
 4. Bantu Düğümleri
 5. Marley Twists

Liste devam ediyor, ancak yaz aylarında saçınızı en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğinize geçelim.

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

2. Şampuan

İlk olarak, yaz saç bakımı ipuçları bu dalışta şampuan. Ne sıklıkla yıkayacaksın? Kuru mu ıslak mı? Duruma göre değişir.

Yaz aylarında saçınız için işler oldukça yoğunlaşabilir. Yüzme, egzersiz veya hatta kuruluğa neden olan herhangi bir şey. Terleme birikmeye neden olur ve fazla mesai saçı ağırlaştırabilir.

Çok terlerseniz veya sık sık yüzüyorsanız, her hafta saçınızı yıkamayı veya kuru şampuan kullanmayı deneyin. Yine de, bu iki kutuya sığmazsanız, ayda iki kez normal bir yıkama rutinine bağlı kalın.

Ayrıca, saçınıza verilen zararı azaltmak için sülfat içermeyen bir şampuan kullandığınızdan emin olun, çünkü yüksek sülfat konsantrasyonları saçınızın doğal yağını soyarak kuru, kaşıntılı ve bazen de pul pul dökülmeye neden olabilir. Saç derinize dikkat ediyorsanız, bu saç bakım ipucunu kalbe alacaksınız.

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

3. Durum

Derin saç kremi sezonu! Daha önce de belirtildiği gibi yazın saçınıza pek çok şey zarar verir. Güneş, klor ve tuzlu su listenin başında geliyor. Bu nedenle, yalnızca saçınızın ne kadar kuru olduğuna bağlı olarak, günlük veya haftalık olarak derinlemesine bakım yapılması gerekir.

Derin bakım, saçınıza aşağıda listelenen birçok fayda sağlar:

 1. saçın zarar görmesini önler
 2. saçı besler
 3. parlaklık koruması
 4. saç uzatır
 5. nemi korur

Derin saç kremini en az 45 dakika içinde bırakmak istiyorsunuz, ancak bir saat en uygunudur. Bir gecede bırakırsanız, kafa derinizin kaşınması riski vardır. Bu yüzden sakının. Ayrıca, saç kremi harika bir nemlendiricidir.

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

4. Nemlendirin

Nemlendiriciden bahsetmişken… Yaz aylarında saçınızı nemlendirmek, atlanamayacak bir adımdır. Nemlendirme, derin kondisyonlama ile aynı faydaların çoğuna sahiptir. Saçınızın kurumasını önlemek için sıvı, yağ ve krem ​​nemlendiriciler kullanılır ve gün boyu koruma sağlar.

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

5. Saç Örtüleri

Hava çok sıcak olduğunda, ancak evden çıkmanız gerektiğinde, köklerinizi korumak için başınıza bir şeyler attığınızdan emin olun. Hafif, nefes alabilen bir malzeme en iyi sonucu verir.

İşte başörtüsü için kullanılacak en iyi malzemelerin listesi:

 1. Pamuk
 2. Rayon
 3. Keten
 4. İpek

Polyester ve pamuk saçınıza zarar verebilir, bu nedenle altlarına biraz ipek giymek en iyisidir. Nil nehri köklerinizi bugün, elementler çok sert olduğunda saçlarınızı sarıp koruyun.

Ayrıca bakınız

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

6. Daha Az Isıl İşlem

Çok terlerseniz, yaz boyunca yeni bir saç stilini mahvetmenin nasıl bir his olduğunu bilirsiniz. Belki kenarlarınız düz durmaz veya saçlarınız kabarmaya başlar, sorun biraz dikkat gerektirir.

Elementler ve vücudunuzun bunlara doğal olarak nasıl tepki vereceği konusunda yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak yapabileceğiniz şey rutininiz konusunda dikkatli olmaktır. Daha az ısıl işlem, baskı ve fön makinesi bu yaz saçınıza ve cüzdanınıza biraz adalet sağlayacaktır.

Saçınız zaten doğal elementlerin baskısını hissediyor, neden daha fazla ısı ekleyerek ateşe daha fazla yakıt katasınız? Bu, bu makalenin başında listelenen koruyucu tarzlardan bazılarını deneme sezonunuz olabilir.

7. Her Şey Bol Su ve Sağlıklı Bir Diyetle Gelir

Bir saat dolduktan sonra her şey sona erer. Makinenize dikkat etmiyorsanız, bu saç bakımı ipuçları sizin için çok az şey yapacaktır. Düzgün çalışıp istenen sonuçları elde etmek için vücudunuzun içine koyduğunuz şeyin size iyi geldiğinden emin olmanız gerekir.

Saçınızın bir bitki gibi olduğu ve bitkilerin büyümesi için suya ihtiyaç duyduğu söylenir. Vücudunuzun düzgün çalışması için saç uzamasını da içeren vitaminlere, minerallere ve diğer besin maddelerine ihtiyacınız var. Yeterli miktarda gerekli mineral ve besinleri almadığınızda, saç dökülmesine neden olabilir ve vücudunuzun yeni foliküller oluşturma yeteneğini engelleyebilir.

Sağlıklı saçlar için en faydalı besin maddelerine sahip birkaç yiyeceği listeleyeceğim:

 1. Biyotin ve protein içeren yumurtalar
 2. Meyveler, kolajen üretmek için kullanılan yüksek miktarda C vitamini içerir.
 3. Avokadolar, harika E Vitamini kaynağı
 4. İstiridye, harika bir zin kaynağı
 5. Fasulye, protein kaynağı

Kendi başınıza doğru yapın ve vücudunuza istediği şeyi, yaratma potansiyelini verin.

Yaz Dönemi Saç Bakım İpuçları

Bu yaz sezonun getireceği unsurlara tamamen hazır olacaksınız. Bu liste size nasıl görünüyor? Bir şeyi kaçırıyorsam, sizden de öğrenmek isterim, bu yüzden aşağıya bir yorum bırakın.

Alacia Murray

Alacia Murray, Agnes Scott College’da Yaratıcı Yazarlık alanında lisans eğitimini sürdürüyor. Okumayı, yazmayı, eski masa oyunları oynamayı ve yemeyi sever. Yazmak onun tutkusudur çünkü ona kendini güvenli bir alanda ifade etme fırsatı verir. İnsanları yazılarıyla cesaretlendirmeyi seviyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *