Categories
Uncategorized

Saçınızı Nasıl Uzatırsınız?

Bu makale saçınızın daha uzun uzamasını sağlamanın yolları hakkındadır. Daha kalın ve uzun saçlara sahip olmak her kızın hayalidir. Küçük bir kız bile Rapunzel’in saçına sahip olmayı hayal eder. Ancak herkesin saçları kolay kolay çıkmaz. Saçlarımız her ay yarım inç uzar. Büyüme iyi ise, ayda bir buçuk inç büyüyebilir. Ancak çoğu insan için hız o kadar iyi değil. Büyümeniz de iyi değilse, o zaman endişelenmenize gerek yok çünkü saçınızı daha uzun süre uzatmak için izleyebileceğiniz birkaç yol var. Daha uzun saçlara sahip olmak için izleyebileceğiniz farklı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bunun dışında daha uzun saçlara sahip olmak için deneyebileceğiniz ev ilaçları var. Bu yazıda saçlarınızı evde daha uzun süre uzatmanıza yardımcı olacak bu tür yolları tartışacağız. Makaleyi okuyun ve saçınızın uzamasını iyileştirmenin en iyi yollarını öğrenin.

Saçınızı Daha Uzun Uzatmanın Yolları:

Yukarıda da belirtildiği gibi evde saçınızın daha hızlı uzaması için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Şimdi bazılarını tartışalım. Tartışacağımız yöntemlerin en güzel yanı, bunları evde basit yollarla kolayca uygulayabilmemizdir. İşte saç büyümeniz için izleyebileceğiniz farklı yollar.

Saçınızı uzatın

1.) Saçınızı Uzatmak İçin Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Hindistan cevizi yağı, saçla ilgili bir dizi sorunun tedavisi söz konusu olduğunda en iyi ev ilaçlarından biridir. Saç büyümesiyle iyi bilinir, ancak antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı kepek ve kaşıntılı kafa derisi gibi kafa derisiyle ilgili sorunları tedavi etmek için de kullanılır. Saçınızı uzatmak için kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Mikrodalgada biraz hindistancevizi yağı ısıtın.
 • Başınıza masaj yapmak için kullanın.
 • Gece boyunca bırakın ve sabah yıkayın.
 • En iyi sonuçlar için haftada iki kez yapın.

2.) Saçınızı Uzatmak İçin Zeytinyağı Masajı

Zeytinyağı, saç büyümesi için harika olan E Vitamini içeriği bakımından zengindir. Saçın doğal olarak uzamasına yardımcı olur. Bunun dışında kepek tedavisinde de kullanılmaktadır. Saç büyümesi için zeytinyağı kullanmak için aşağıda listelenen adımları izleyin:

 • Bir kaseye biraz zeytinyağı alın.
 • Eşit miktarda hindistancevizi yağı ile karıştırın.
 • Başınıza masaj yapmak için kullanın.
 • Yarım saat bekletin ve sonra yıkayın.

3.) Saçınızı Uzatmak İçin Aloe Vera Jel

Aloe Vera jeli ayrıca kepek gibi saçla ilgili farklı sorunları tedavi etmek için de kullanılır. Saç büyümesini teşvik etmek için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Yapmanız gereken şey:

 • Taze bir Aloe Vera yaprağını alın ve jeli çıkarmak için kesin.
 • Jeli bir kaseye alın ve üzerine biraz limon suyu ekleyin.
 • İyice karıştırın ve saçınıza uygulayın.
 • 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.
 • En iyi sonuçlar için haftada bir yapın.

4.) Saçınızı Uzatacak Yumurtalar

Saçınızı uzatmak için yumurtaya da gidebilirsiniz. Yumurtalar protein bakımından yüksektir ve bu nedenle saç uzamasını desteklerler. Bunun dışında kükürt, çinko, selenyum ve fosfor bakımından da zengindirler. Bir yumurtayı kullanmanın farklı yolları vardır. Saçınıza maske gibi uygulayabilir ve yarım saat sonra yıkayabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka ne:

 • Kasede bir yumurta çırpın ve üzerine dört yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı ekleyin.
 • Ayrıca üzerine birkaç damla lavanta yağı ekleyin.
 • İyice karıştırın ve saçınıza ve saç derinize uygulayın.
 • Yarım saat bekletin ve normal şampuanınızla yıkayın.
 • En iyi sonuçlar için haftada bir yapın.

Alternatif olarak,

 • Bir kaseye bir yumurta çırpın ve üzerine bir bardak süt ekleyin.
 • Ayrıca üzerine iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin.
 • Şimdi üzerine yarım limon suyu ekleyin.
 • İyice karıştırın ve saç derinize uygulayın.
 • 30 dakika bekletin ve normal şampuanınızla yıkayın.

5.) Saçınızı Daha Uzun Uzatmak İçin Flop’u Çevirin

Bu, saçınızın daha hızlı uzaması için en popüler tekniklerden biridir. Yapmanız gereken, dizlerinizin üzerine oturmak ve saçınızı ters çevirmek. Bu egzersizi her gün iki ila dört dakika tekrarlamalısınız. Bu egzersiz kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece saç büyümesini destekler.

6.) Saçınızı Daha Uzun Uzatmak İçin Stressiz Kalın

Stresten kaçınmak da saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamanın önemli bir parçasıdır. Stres normal saç döngüsünü bozar. Stresi aldığınızda saç dökülmesine neden olur ve aynı zamanda saç büyüme hızını yavaşlatır. Bu nedenle stressiz kalmak da önemlidir. Farklı nefes egzersizlerine gidebilirsiniz. Ya da yoga ve meditasyonu da deneyebilirsiniz. Bu ikisi stresten uzak kalmanıza yardımcı olur.

7.) Saçınızı Uzatmak İçin Uygun Uykuyu Alın

Düzgün uyku almak da saçınızın daha hızlı uzamasının önemli bir parçasıdır. Uygun uyku, melatonin ve kortizol seviyelerini düzenler. Her ikisi de saç uzamasını etkiler. Bunun dışında düzgün uyumadığınızda vücudunuz düzgün çalışmaz. Bu da saç döngüleri gibi birçok döngüyü rahatsız ediyor. Bu nedenle, en az yedi saat uyumanız tavsiye edilir.

8.) Saçınızı Daha Uzun Uzatmak İçin Saçınızı Isıdan Koruyun

Saçınızı sıcaktan korumak da sağlıklı saçlara kavuşmak için yapılması gereken önemli bir şeydir. Isı saçınıza zarar verir, zayıf ve cansız hale getirir. Saç büyümesini engeller. Daha düz, bukle maşası veya kurutucu ile şekillendirmekten kaçının. Saçınızın daima kendi kendine kurumasına izin verin ve güneşin zararlı UV ışınlarından koruyun. Saçınızı daima açık havada bir fularla örtün.

9.) Saçınızı Daha Uzun Uzatmak İçin Su İçin

Yeterli miktarda su içmemek cildinizi kurutur. Ayrıca saç derinizi kurutur. Saç deriniz kuruduğunda telleri tutamaz ve bu nedenle zayıflar ve hasar görürler. Bol su içmek saçınızın beslenmesini sağlar. Artık nemlenir ve nemlendirildikten sonra saçlar sağlıklı hale gelir ve hızlı uzama eğilimindedir. Bu nedenle günde en az ağaç litre su içmeniz tavsiye edilir.

Saçınızı Daha Uzun Uzatmak İçin Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir saç büyümesine sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz en önemli şeylerden biridir. Saç büyümesini teşvik etmenin en iyi yolu, onları içeriden beslemektir. Ve içten beslenmenin tek yolu sağlıklı beslenmektir. Demir, bakır, çinko, magnezyum, selenyum ve A, B, C ve E vitaminleri açısından zengin gıdalar almak saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur. Diyetinizi peynir, lahana, yoğurt, ıspanak, somon, yumurta, brokoli, avokado, esmer ekmek, yulaf, havuç, pancar ve marul suyu gibi besinlerle zenginleştirebilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri de tercih etmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *