Categories
Uncategorized

Saçınıza Zarar Veren Üç Ana Şey

Saçınıza bakmak bazen oldukça zor olabilir, özellikle de neden istediğiniz kadar sağlıklı görünmediğini bilmiyorsanız. Kıvırcık, kuru, susuz kalmış veya yeni zarar görmüş saçlarınız varsa, bu ipuçları size yardımcı olabilir.

Her şeyden önce, saçınızın neden hasarlı göründüğünü ve onu nasıl mahvettiğinizi anlamak çok önemlidir.

Kimyasal Hasar

Kimyasal hasar en bariz olanıdır. Saçınızı boyamak, boyamak ve ağartmak saçınıza zarar veren yaygın kaynaklardır (ağartma saçınız için en zor olanıdır). Perma yapmak bile saçınız için stresli olabilir.

İstenilen rengi veya bakımı korumak için saç tırnak etlerinizin içine kimyasallar bıraktığınızda, saçınız zarar görür ve bu nedenle daha kıvırcık, kuru ve daha az parlak görünür.

Su hasarı

Su hasarı sürpriz olabilir, ancak buna daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Buna esas olarak iki faktör giriyor: su kalitesi ve suya maruz kalma süresi.

Suyun kalitesinden bahsettiğimizde, esas olarak daha yüksek pH’a ve daha fazla mineral birikmesine sahip olan ve saç sağlığınız için çok zararlı olabilecek sert suyu düşünürüz. Saçınızı yıkadıktan sonra sirke ile durulamak bu konuda yardımcı olabilir. Sirkeyi suyla seyreltin ve duştan sonra durulayın. Saçınıza bu şekilde zarar verebileceğinden çok asidik olmadığından emin olun! Alternatif olarak, bir su yumuşatıcı takabilirsiniz. Çok daha önemli bir yatırım olmasına rağmen, cilt bakımınıza da yardımcı olabilir.

Suya uzun süre maruz kalmak da saçınız için zararlı olabilir. Uzun ve çok sıcak duşlar saçınız için pek iyi değildir.

Ürün Hasarı

Ürün hasarı da büyüktür. Esas olarak saçınızı çok sık şampuanlamaktan bahsediyoruz. Bu etkiye karşı koymak için yıkamalar arasındaki günleri mümkün olduğunca uzatın. Bu bir süreç olabilir ve zaman alabilir, bu nedenle önümüzdeki aylarda bunun üzerinde çalışmaya çalışın. Saç derinize veya biriken yağı, yağı ve saç ürünlerini yıkamanız gereken bir alana odaklanmayı da deneyebilirsiniz.

Son olarak, rutininize nazik bir nemlendirici şampuan veya berraklaştırıcı bir şampuan eklemeyi deneyebilirsiniz. Saç spreyi ve kuru şampuan gibi diğer saç ürünlerinin kullanımını sınırlamak da bu tür saç hasarını bastırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *