Categories
Uncategorized

Saç Tipinize Hangi Malzemeler Doğru?

Saç tipinize uygun ürünleri mi kullanıyorsunuz? Çoğu insan, saç sağlığının saçın “gözenekliliğine” bağlı olduğunu anlamıyor. Gözeneklilik kelimesi, bir şeyin gözenekli veya küçük deliklerle dolu olma derecesini ifade eder. Saç gözenekliliği, saçı ne kadar gözenekli olduğuna göre sınıflandırır. Saç gözenekliliğinizi bilmek, saç tipinize en uygun ürünleri satın almanıza yardımcı olabilir.

Saç gözenekliliğiniz için tasarlanmamış ürünleri kullanmak hasara, kırılmaya ve birikmeye neden olabilir. Bu, saçınızın uzun vadede uzamasını ve sağlıklı olmasını engelleyecektir.

Örneğin, hindistancevizi ve hint yağı, uzun saçları teşvik ettiği için yaygın olarak bilinir. Bununla birlikte, ağır yağlar, düşük gözenekli saçlar üzerinde birikip bunaltarak sağlıklı, parlak bukleler yerine yağlılığa neden olabilir. Üç gözeneklilik kategorisini (düşük, orta ve yüksek) anlamak, saç tipiniz için doğru ürünleri seçmenize yardımcı olabilir.

Düşük Gözeneklilik – Sıkı Yara

Düşük gözenekli saçlar sıkı tırnak etlerine veya teller boyunca çok az alana sahiptir. Bunun nedeni, düşük gözenekli saçların kendi başına çok fazla proteine ​​sahip olmasıdır (protein işlemlerine karşı duyarlı hale getirir). Bu saç tipini desteklemek için yüksek su içeriğine sahip malzemeler en iyisidir.

Düşük gözenekli saç, içeri girdiği sürece nemi tutar. Sıkı saç tırnak etleri ve yer olmaması, nemlendirme tedavilerini engelleme eğilimindedir. Nem kütikülün içine girdiğinde, saç bir süre nemlenecektir. Bu saç tipi için hafif yağlar ve su bazlı ürünler kullanmak çok önemlidir. Daha ağır ürünler ve özellikle protein bazlı yağlar bu saç tipini azaltır ve kafa derisinde birikir.

Orta Gözeneklilik – Tam Doğru Miktar

Orta gözenekli saç tırnak etleri çok sıkı değildir, ancak çok da açık değildir. Bu gözeneklilik seviyesi idealdir, çünkü nemi emebilir ve makul bir süre tutabilir. Bu saç tipi için su bazlı ve yağ bileşenlerinin dengesi en iyisidir. Kendi başına dirençlidir.

Yüksek Gözeneklilik — Easy Come, Easy Go

Yüksek gözenekli saçlar, aralarında en fazla boşluk bulunan tırnak etlerine sahiptir. Bu, nem saça nüfuz ederken, aynı zamanda hızla kaçtığı anlamına gelir. Bu saç tipi, nemi daha iyi tutmak için kütikül boşluklarını onarmak için daha fazla desteğe ihtiyaç duyar. Protein tedavileri bu saç tipi için en uyumludur. Daha ağır yağlar ve tereyağlar telleri beslemeye ve onlara daha fazla hacim kazandırmaya yardımcı olur.

Saç Gözenekliliğinizin Test Edilmesi
Hangi saç tipine sahip olduğunuzu bilmiyor musunuz? Temiz bir saç teli üzerinde bu basit evde testi deneyin. Teli oda sıcaklığında suyla dolu bir kaseye koyun ve 15 dakika bekleyin.

Saç teli ise:

    1. yüzer, düşük gözenekli saçlarınız var.
    2. su yüzeyinin altında oturur, orta gözenekli saçlarınız var.
    3. lavabolar yüksek gözenekli saçların var.

Saç gözenekliliğinizi öğrendikten sonra, saç tipinizi desteklemek için doğru bileşenleri içeren ürünleri seçebilirsiniz. Alışveriş yaparken, malzemelerin azalan konsantrasyonda listelendiğini unutmayın. Düşük gözenekliliğe sahip saçlarınız varsa ve hindistancevizi yağı gibi protein bazlı içerikli bir ürün görürseniz, hemen yazmayın. Hindistan cevizi yağı içindekiler listesinin sonuna yaklaşmışsa, çok az miktarda olduğundan emin olabilirsiniz.

Evde çok ucuza kendi maskelerinizi de yapabilirsiniz. Saçınızın gözenekliliğini bilmek, hangi malzemeleri kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Gözenekliliği düşük saçlarınız varsa, bir fincan aloe verayı yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırabilirsiniz, bu yüzden çoğunlukla nem maskesi olur. Yüksek gözenekli maskeler, daha fazla miktarda protein ağırlıklı bileşenlerle yapılmalıdır.

Bir dahaki sefere eczaneden veya internetten saç ürünü satın alırken, saç tipinizi destekleyip desteklemeyeceklerini görmek için içerik maddelerine bakın. Zamanla ve tutarlı bir rutinle saçlarınız sağlıklı, uzun ve güçlü bir şekilde uzar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *