Categories
Uncategorized

Saç Rengi Nasıl Korunur?

İster saçınızı düz bir renge boyayın, ister vurguları tercih edin, renginizin uzun ömürlülüğünü korumak çok önemlidir. Doğru ürünleri kullanmak sadece ilk adımdır. Renginizi daha uzun süre korumak için doğru alışkanlıkları geliştirmek de aynı derecede önemlidir.

Tercih ettiğiniz gölgeyi canlı ve muhteşem tutmak için saç rengini nasıl koruyacağınızı öğrenin. Saçınızı UV radyasyonuna karşı korumaktan basit bir saç kremi numarasına kadar, solmayı mümkün olduğunca uzun süre önlemek için bilmeniz gerekenler burada.

Güneş Hasarından Kaçının

Açık havada vakit geçirirken saçınızı korumak çok önemlidir çünkü UV radyasyonunun ürettiği serbest radikaller solmada büyük rol oynar. Şapka takmak istemiyorsan kesinlikle koruyucu bir sprey veya bekletme tedavisi kullanmalısın. Saçlarınızdaki rengi korumaya en çok yardımcı olan bileşenler arasında sinnamidopropiltrimonyum klorür, polikuaterniyum-59, butil metoksidibenzoilmetan, benzofenon-3 ve benzofenon-4 bulunur.

Şampuanınızı ve Saç Kreminizi Yeniden Düşünün

Çoğu şampuan ve saç kremi rengi olumsuz etkilemez, ancak saç rengini nasıl koruyacağınızı merak ettiğinizde, özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanmak şarttır. Hem şampuanınız hem de saç kreminiz renginiz için koruyucu olmalıdır. Sülfatlar aslında rengi soyabilir ve şampuanı berraklaştırır, bu nedenle bunlardan kaçınılmalıdır.

Havalı kal

Saçınızı sıcak suyla yıkamak büyük bir hatadır. Renk korumanın öncelikli olduğu durumlarda, soğuk veya ılık su kullanmak tercih edilir. Su ne kadar sıcaksa, saçınızdan o kadar fazla pigment çıkar ve sonunda beklediğinizden daha erken rötuşlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Saç Rengi Nasıl Canlı Tutulur

Kuru Şampuanla Deney Yapın

Soğuk su ve doğru şampuan ve saç kremiyle bile saçınızı suya maruz bırakmak her seferinde rengi solmaya devam eder. Köpüğü atlamanın en önemli zamanı, boyadıktan hemen sonradır. Renk ömrünü korumak için önümüzdeki 3 gün boyunca kuru tutmayı hedefleyin. Saç rengini şu şekilde korumaya çalışın: kuru şampuan kullanarak veya az miktarda boya içeren şampuanları tercih edin.

Su Sorunlarından Kaçının

Saçınızı her gün yıkarken suyun renk solmasına katkıda bulunmadığından kesinlikle emin olmalısınız. Kireç, demir, magnezyum ve klorun hepsi saçınızın rengini açabilir veya saçınızın donuk görünmesine neden olabilir. Duş başlığı filtresi, bu minerallerin çoğunun giderilmesine yardımcı olabilir, ancak yıkamayı bitirdikten sonra saçınızı havluyla ovmaktan da kaçınmalısınız. Hafifçe okşama, rengi korurken kıvrılmayı da önler.

Sır deneyin

Rötuş yapmanın en basit yolu, saç rengini daha uzun süre korumak için saç boyanızla uyumlu bir sır veya parlaklık kullanmaktır. Gölgenizin canlılığını korumak ve parlaklık katmak için iki haftada bir sıklıkta kullanabilirsiniz.

Havuzda Saçınızı Koruyun

Bone takmak bir seçenek değilse, renginizi yoğun şekilde klorlanmış sudan koruyabilirsiniz. Havuza girmeden önce saçınızı ıslatın ve saçınızı kaplamak ve korumak için biraz derin saç kremi veya bebek yağı kullanın. Saçınızdaki tüm kloru çıkarmak için yüzmeyi bitirdikten sonra her zaman iyice durulamayı unutmayın.

Alkol İçeren Ürünlerden Kaçının

Doğru ürünleri kullanmak, saç renginin nasıl korunacağı sorusunun cevabının büyük bir parçasıdır ve bu aynı zamanda alkolün, şekillendirme ürünlerinizde en önemli bileşen olmadığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Renkli saçınıza dokunan hiçbir ürünün ilk 5 bileşeninde hiçbir alkol türü listelenmemelidir.

Saç Rengi Bakım İpuçları

Saç Kreminize Renk Katın

İki haftada bir ciltle bile, saçınızı her şekillendirdiğinizde yine de bir fark yaratabilirsiniz. Saç kreminize biraz renk katın, ancak asla peroksit kullanmayın. Bu basit hileler yalnızca düz renkler için işe yarar ve saç kremini daha uzun süre açık tutmanıza izin verir.

Daha: Saç Ürünlerinde Bulunan 10 Tehlikeli Madde

Isı Şekillendiricisini Azaltın

Saç rengini korumaya çalışırken sorun yaşarsınız, aynı zamanda her gün ısı şekillendirme araçlarını kullanırsınız. Güçlü bir koruyucu kullandığınızdan emin olun ve ısıyı azaltmaya çalışın. Sülfat içermediğinden emin olmak için ısı koruyucunuzdaki malzemeleri açıkça kontrol edin.

fotoğraflar: Schwarzkopf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *