Categories
Uncategorized

Saç Dökülmesiyle Başa Çıkmanın En İyi 10 Yolu

Saç dökülmesi, yaşımız veya cinsiyetimiz ne olursa olsun, çoğumuzun endişelendiği bir şeydir, çıplak veya saçsız bir saç derisi göz korkutucu olabilir ve bu konuda yapılabilecek bir şey varsa, kim yapmaz ki?

Günde yaklaşık 100 saç telinin dökülmesi son derece normaldir. Kaybettiğiniz saç miktarı anormal bir miktar olduğu için gerçekten endişeleniyorsanız, doktorunuza danışmaya değer olabilir.

Bununla birlikte, bir tıp uzmanıyla konuşmadan önce kendiniz bir fark yaratmak istiyorsanız, kilitlerinizi korumak ve korumak için aşağıdaki adımları faydalı bulacaksınız. Birkaç basit numara ve bazı sağlık tavsiyeleri uzun bir yol kat edebilir.

1. Saçınızı paraben içermeyen hafif bir şampuanla yıkamak, saçınızın yağlanmasını önlemeye yardımcı olur, bu nedenle saçınızı çok fazla yıkamanıza gerek kalmaz.

Saçınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için bu hayati önem taşır çünkü aşırı yıkamak saçınızın doğal yağlarının kurumasına neden olabilir. Çoğu paraben içermeyen şampuan ve saç kremi, onu şişede belirtecek ve para için daha iyi bir değere sahip olma eğilimindedir.

2. Saçınızı yıkarken acele etmeyin ve şampuan ve saç kremini saç derinize masaj yaparak uygulayın, çünkü bu saç köklerinin aktif kalmasına yardımcı olarak daha güçlü saçlara yol açar.

3. Saçınızı yıkarken rahat bir sıcaklığın korunması da önemli bir husustur, çok sıcak saçınızın hasar görmesine ve kırılgan olmasına, ancak çok soğuk olmasına neden olur ve herhangi bir kiri veya kiri derinlemesine temizlemek için yeterli olmayacaktır.

Önerilen sıcaklık, ortalama vücut sıcaklığının biraz üzerindedir, yani yaklaşık 38 derece.

4. Sağlıklı saçların gelişmesine yardımcı olması için vitamin de alabilirsiniz. Vitaminler sadece sağlığınız için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda saç köklerinin güçlenmesine de yardımcı olabilir.

Saç büyümesini sürdürmek ve iyileştirmek için en iyi vitamin, biotin olarak bilinen B vitaminidir. Bu, elde edilmesi ve alınması kolay bir vitamindir. Bununla birlikte, vitamin takviyeleri almak size çekici gelmeyen bir şeyse, bunları belirli besinlerden elde edebilirsiniz.

B12 çoğu ette bulunur; sığır eti, karaciğer, tavuk vb. ancak az yağlı süt, peynir, yoğurt, yumurta ve muzda da bulunabilir.

5. Hidrasyon, vücudunuzun her yönü için ve saç büyümesini artırmanın anahtarıdır, bu nedenle kendinizi nemli tutmak için yeterince su içtiğinizden emin olun. Günlük 2 litre tavsiye edilir.

6. Saçlarını şekillendirmeyi seven birçok kişi için bu ne kadar zor olsa da, saçlarını sık sık ısıtmaktan ve kurutmaktan kaçınmaya çalışın. Ara sıra saç yıkama rutinine girmeyi başarırsanız, saçınızı sık sık kurutmanıza gerek kalmaz.

Saçınızın doğal olarak kurumasına izin vermek, saçınızı yıkamadan sonra bırakmanın çok daha sağlıklı bir yoludur. Saçınızı sürekli ısıtmak saçınızın çok kırılgan olmasına ve sonuçta saç dökülmesini ve incelmesini artırmasına neden olur.

7. Saçınız ıslakken zayıf durumda olduğu için yıkadıktan sonra saçınızı fırçalamamaya çalışın, bunun yerine herhangi bir karışıklığı gidermek için parmaklarınızı saçınızın içinden geçirmeyi deneyin.

Saçınızın ekstra keskin olması durumunda yardımcı olması için belirli yağları veya saç bakımlarını satın alabilirsiniz.

8. Altta yatan bir sağlık sorunu için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, yan etkileri kontrol etmek veya tıp uzmanınızla konuşmak iyi bir fikirdir.

Pek çok ilaç saç dökülmesini etkileyebilir ve bu durumda doktorunuz size farklı bir ilaç verebilir.

9. Saçınızı boyamanın veya boyamanın hayranıysanız, saç boyasındaki kimyasalların çoğu sert olduğundan ve saça zarar verdiğinden, saçınızın gücünü geri kazanmasına yardımcı olmak için bundan biraz zaman ayırmak iyi bir fikir olabilir. .

Ancak, bu sizin için bir seçenek değilse, size bir alternatif sunup sunamayacaklarını görmek için her zaman kuaförünüzle veya berberinizle konuşabilirsiniz.

10. Son olarak, kendinize ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz hayati derecede önemlidir. Stres, saç dökülmesine büyük katkıda bulunur.

Düzenli olarak stresten muzdarip biriyseniz, kendinize zaman ayırabilir ve meditasyon yapabilirsiniz. Bazıları kulağa aptalca geldiğini düşünebilir, ancak çok yardımcı olabilir.

BONUS – Saç ekimi veya Minoxidil gibi diğer saç tedavilerini düşünmek isteyebilirsiniz. Okuyabilirsin saç ekimi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *