Categories
Uncategorized

Saç Dökülmesinin Yaygın Nedenleri ve Etkili Tedavi Seçenekleri

siyah deri ceket giyen adam 952093

Erkekler tipik olarak kadınlara kıyasla saçlarını kaybetmeye daha yatkındır. Ne yazık ki, bazı erkekler 20 yaşından itibaren saç dökülmesi yaşarlar. Ancak 50’li yaşlara kadar saç dökülmesi yaşamayanlar da vardır. Bu tamamen kişiye bağlıdır.

Erkeklerde saç dökülmesi ve son derece yaygın olmasına rağmen sizin için uygun tedavi seçenekleri mevcuttur. Durum hakkında fazla heyecanlanmamaya çalışın. Saç dökülmenizi erken aşamalarda yakalarsanız, bu durumla mücadele etme ve bazı insanların farkına bile varmayabileceği yerlerde kontrolü ele alma olasılığınız daha yüksektir.

Bunu akılda tutarak, saç dökülmenize neyin sebep olduğunu anlamak önemlidir. Birkaç olasılık vardır ve bazen sorumlu olan tek bir faktör yoktur. Bu kılavuzda, sizin için mevcut olan bazı tedavi seçeneklerinin yanı sıra saç dökülmesinin bazı nedenlerini tartışacağız. Daha fazlasını öğrenmek için takip edin.

Saç Dökülmesinin Yaygın Nedenleri

1.) Stres

Stres ve saç dökülmesi bağlanabilir. Telogen effluvium’u daha önce duyduysanız, bunun doğrudan stres ve saç dökülmesi ile ilgili bir saç dökülmesi durumu olduğunu bilirsiniz. Saçlar tipik olarak normalden daha hızlı dökülmeye başlayacak ve üst bölgedeki kafa derisinden düşecektir.

2.) Vitamin ve Besin Öğelerinin Eksikliği

Saç derisinde hayatta kalabilmek için saçınızın her gün vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Saçınız esas olarak proteinlerden oluşur, bu nedenle günlük olarak bunu yeterince tüketmek saçlarınızın gelişmesini sağlayacaktır. Bu proteinler, vitaminler ve mineraller yiyecekler yoluyla tüketilebilir veya bir vitamin kapsülü olarak alınabilir.

Fiziksel yiyeceklere odaklanacaksanız, günlük diyetinize sebze, meyve, et, balık, tohum, kuruyemiş ve peynir eklemeyi deneyin. Bu yiyecekler, saçınızın güçlü ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içerir.

3.) Tıbbi Durumlar

Tıbbi bir rahatsızlığınız varsa, bu saç dökülmenize katkıda bulunan bir faktör olabilir. Örneğin, düşük performanslı bir tiroid hastalığınız varsa, saç dökülmesi bir yan etki olabilir. Benzer şekilde, kemoterapi tedavisi çoğu zaman geçici saç dökülmesine neden olur. Neyse ki, saç dökülmesine neden olan çoğu tıbbi durum geri döndürülebilir.

4.) Zararlı Saç Ürünleri

Saç dökülmesi yaşıyorsanız, günlük olarak kullandığınız ürünlerden kaynaklanıyor olabilir. Kullandığınız şampuanlar, saç kremleri, jeller, vitaminler vb. Maddelerden haberdar olduğunuzdan emin olun. Bu saç ürünlerinden herhangi biri sülfatlar ve parabenler gibi zararlı maddeler içeriyorsa, en iyisi uzak durmaktır. Bu kimyasallar saç sağlığınız için zararlı olabilir.

5.) Yaş

Yaşlandıkça saçlarınızı kaybetme olasılığınız artar. Bunun nedeni saç köklerinin büyüme döngüsünün anajen aşamasına sık sık girmemesidir. Bu nedenle telojen (dinlenme / dökülme) aşamasında daha uzun süre kalarak saç dökülmesine neden olurlar.

6.) Genetik

Duymaktan nefret etseniz de, genetik saç dökülmesinde büyük rol oynayabilir. Yapılan araştırmalar var, ancak saç dökülmesinin kesinlikle ailenin anne veya baba tarafından meydana geldiğine dair sağlam bir kanıt yok. Bununla birlikte, eğer kel olan ebeveynleriniz veya büyükanne ve büyükbabanız varsa, muhtemelen siz de olacaksınız.

Saç Dökülmesi Tedavileri

Artık saç dökülmesinin temel nedenlerini daha iyi anladığınıza göre, tedavilerden birkaçına değinelim. Yukarıdaki saç dökülmesi sebeplerinde değindiğimiz sırayla gideceğiz.

Hayatınızda meydana gelen stresli olayların sayısını sınırlamayı deneyin. Yeterince uyuduğunuzdan ve kendinizi pozitif insanlarla çevrelediğinizden emin olun. Bu ipuçları stresli durumlarda yardımcı olabilir.

Besin eksikliğiniz varsa sağlıklı bir saç derisini desteklemek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uygun vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Bu, balık, yumurta, peynir, et, meyve, sebze ve kuruyemiş gibi yiyecekler yemek anlamına gelir. Bunların hepsi sağlıklı saçlar için gerekli olan protein ve diğer besinler bakımından zengindir.

Tıbbi bir durumla karşı karşıyaysanız, doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Çoğu zaman, tedaviler veya ilaçlar tamamlandıktan sonra saçlar geri döner.

Doğal bileşenler içeren ve zararlı kimyasallar içermeyen saç ürünlerine geçin. Şampuan, saç kremi, vitamin veya jel olsun, bugün piyasada seçim yapabileceğiniz çok şey var. Bu değişikliği yapmak, genel saç sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir!

Yaşlandıkça, saçınıza daha önce hiç olmadığı kadar iyi bakın. Saç dökülmesi olasılığını ortadan kaldırmak için ekstra dikkatli olmanın ve sağlıklı içerikli ürünleri kullanmanın tam zamanı. Yaşlanmaya başladıkça farkında olun ve zaman geçtikçe saç çizginize dikkat edin.

Sonuç

Saçınızın dökülmesinin birkaç nedeni olabilir ve bazen nedenini anlamak zordur. Bununla birlikte, saç dökülmenizin altında yatan nedeni ve bu durumla nasıl mücadele edebileceğinizi ortaya çıkarmak için bu kılavuzu kullanın.

Saç dökülmesinin kalıcı olması gerekmez, bu nedenle erkenden eyleme geçirilebilir adımlar atın ve saçınıza en iyi yaşama şansı verilecektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *