Categories
Uncategorized

Saç Dökülmesini Durdurmanın Doğal Yolları

joel muniz juKjPjVBza8 unsplash

Her kadının en büyük kabusu saç dökülmesidir. Doğum kontrolü, ısı hasarı, yetersiz beslenme ve hatta stresten kaynaklanıyor olabilir, ancak asla daha az acıtmaz. Araştırmacılar saç dökülmesinin psikolojik olarak çok zararlı olduğunu göstermiştir. Kişinin özgüvenini etkiler. Ağır vakalarda güvensizliğe veya endişeye neden olabilir.

Ama iyi olan şey, evde deneyebileceğiniz birçok çare var. Bunların çoğu eski çarelerdir ve bunları destekleyecek bilimsel verilere sahiptir. Çözümler size istenen sonuçları vermezse, bir uzmana danışmalısınız.

En etkili çözümlerden bazıları birden fazla listelenmiştir.

Diyetinizi geliştirin

Yetersiz beslenme, saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Açıkçası, sağlıklı saçlar sağlıklı bir vücutta uzar. Yediklerinizin saçınız ve cildiniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden saç döküldüğünü fark ettiğiniz anda diyetinizi yeniden düşünün.

İdeal olarak, saçınızın size sinyal vermesini beklememelisiniz. Her zaman sağlıklı beslenmeye çalışın. Diyetinize daha fazla meyve ve sebze ekleyin, çünkü saçların gücünü artırdığı bilinen birçok vitamin ve antioksidan içerir.

Yeşilliklerle yaşamak zorunda kalmadan vitamin ve besinleri temin etmenin yollarından biri de saç vitaminlerini tüketmektir. Saç dökülmesi için harikalar yaratabilirler. Bu vitaminler genellikle doğal olarak elde edilir ve her gün belirli bir süre için tüketilmelidir. Birçok seçeneği çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz. erkekler ve kadınlar için doğal saç dökülmesi tedavisi.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, saç derinizi nemlendirmenin ve kepek kuruluğunu tedavi etmenin harika bir yoludur. Yağ asitleri ve besinler açısından zengindir. Bu yağ asitleri hem saçınızı hem de saç derinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve bir veya iki dakika masaj yaparak kan dolaşımını iyileştirir. İyileştirilmiş dolaşım, saç büyümesini destekler.

Jojoba yağı kullanmak istiyorsanız, elinizde biraz ısıtın ve saç derinize masaj yapın. Uçlara da uygulayabilirsiniz. Bir saat bekletin ve normal şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Ayrıca bir gece de tutabilirsiniz.

Soğanlar

Soğanın eski Hint prensesleri tarafından saç ilacı olarak kullanıldığı söylenir. Bu nedenle Güney Asya ülkelerinde çok popüler. Bilimsel bir yedeği de var. Soğandaki antibakteriyel özellikler kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi eder. Soğanda ayrıca yüksek miktarda kükürt bulunur ve kükürtün saç büyümesini desteklediği bilinmektedir.

Taze soğanın suyunu alın ve 10 dakika boyunca kafa derinize masaj yapın. Sonra yıkayabilirsin. Koku sizi rahatsız ediyorsa, şampuanınıza birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bu, saçınızın daha sonra soğan gibi kokmamasını sağlayacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera, uzun zamandır kullanılan tıbbi etli bir bitkidir. Kraliçe Kleopatra bile cildini yumuşak ve esnek tutmak için her gün aloe vera kullandı. Ölümsüzlük bitkisi olduğu söyleniyor. Ama bu sadece cildiniz için değil. Saçınıza da uygulayabilirsiniz.

Aloe vera saç derinizi ve saçınızı derinlemesine nemlendirir. Ayrıca kepek veya kafa derisi enfeksiyonlarına karşı savaşmanıza yardımcı olacaktır. Bitkiden taze olarak kullanmanız en iyisidir, ancak mağazadan satın alınan jel de işi yapar.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi, güçlü nemlendirme yetenekleriyle bilinir. Doymuş yağlar ve vitaminler bakımından zengindir. Saç köklerini onarmaya ve kırık uçları tedavi etmeye yardımcı olur. Derin nemlendirici saç paketi görevi görür. Pek çok saç problemi aslında kuruluktan kaynaklandığından, hindistan cevizi sütü saç sorunlarınızı çözebilir.

Mümkünse taze hindistan cevizi sütü çıkarın ya da mağazadan satın aldığınız ürünler de aynı şekilde çalışır. Hindistan cevizi sütünü 15 günde bir saç maskesi olarak kullanmaya çalışın.

Yumurtalar

Yumurta, neredeyse hepimizin evde sahip olduğu bir şeydir. Bu mutfak elyafı, tüm saç problemlerinizin çözümü olabilir. Yumurta akı proteinden, yumurta sarısı yağdan yapılır ve her ikisi de vitamin, kalsiyum, potasyum ve diğer minerallerle doludur.

Yumurtalardaki protein, zarar görmüş saç köklerini onarır ve saçı güçlü ve parlak hale getirir.

elma sirkesi

Tıkanmış saç kökleri ve gözenekler de saç dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Genellikle kir, kepek ve ürün birikmesi gözeneklerimizi ve saç köklerimizi tıkayabilir. kafa derisi oluşumu. Bu saçın nefes alamaması nedeniyle dökülmesine neden olur. Saç kökleri tıkanırsa bakteri ve mantar saldırıları da kolaylaşır.

Elma sirkesi kafa derinizdeki birikintiyi temizlemeye yardımcı olabilir. Saçınızı şampuanlamayı bitirdikten sonra, saçınızı suyla seyreltilmiş bir miktar elma sirkesi ile durulayın. Bu aynı zamanda bir anti-bakteriyel olarak da çalışacaktır.

Amla

Amla veya Hint bektaşi üzümü, saç büyümesini artırıcı özellikleriyle bilinir. Saçlar için süper bir gıda olarak kabul edilir. Güney Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir saç ilacıdır. Antioksidan bakımından zengindir ve çılgın miktarda C vitamini içerir.

Saç dökülmesini durdurur ve saç büyümesini destekler. Amla, kafa derisini iyileştirmesiyle bilinir. Sadece saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda parlak ve parlak kalmasını da sağlar.

Kaçınılması gereken şeyler

Bazen küçük hatalar büyük sorunlara neden olabilir. Günlük rutininizde küçük hatalar yapıyor olabilirsiniz, bu da saç dökülmenizin nedeni olabilir. Düzenli ısı şekillendirme ve sıkı saç stillerinden kaçının. Düzenli ısı kullanımı saçınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Gerçekten ısı kullanmanız gerekiyorsa, bir ısı koruyucu kullandığınızdan emin olun.

Sıkı saç stilleri saçınız için de ideal değildir. Saçınıza fazla baskı uygulamayan saç stilleri yapmaya çalışın. Uyurken gevşek bir at kuyruğu veya örgü yapın ve uyumaya çalışın ipek yastık kılıfları. Sürtünmeyi azaltır ve ayrık uçları önler.

Sonuç olarak

Bunun gibi küçük değişiklikler saç dökülmesiyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Saç dökülmesiyle uğraşırken hiçbir şey daha az sayılmaz. Bu çareleri deneyin ve fiziksel aktiviteyi günlük yaşamınıza dahil edin. Umarım artık saç dökülmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *