Categories
Uncategorized

Saç Çizgisi Gerileyen ve Erkek Saçı Nasıl Yeniden Çekilir

1 Öne Çıkan Bir Saç Çizgisi Nasıl Durdurulur

Erkekler uzaklaşan bir saç çizgisiyle mücadele etmek zorunda kalmamalıdır. Tıbbi tedavilerden iyi saç bakım ürünlerine, doğru beslenme ve egzersize kadar, uzaklaşan bir saç çizgisini durdurmanın ve yeniden büyütmenin birçok yolu vardır. Alternatif olarak, erkekler incelme alanlarını kapatmak için saç stillerini değiştirerek kolay ve hızlı seçeneklerden bazılarını bile seçebilirler. Saç çizginizi düzeltmek ve daha dolgun bir görünüm için daha kalın saçlar elde etmek istiyorsanız, saç dökülmesini önleme ve saç çizginizi yeniden büyütme hakkındaki bu kılavuzu inceleyin.

Uzayan Bir Saç Çizgisi Nedir?

2 Uzayan Bir Saç Çizgisi Nedir

Erkeklere görünüşleri hakkında saçlarını kaybetme ihtimalinden daha fazla endişe veren çok az şey vardır. Ancak, birçok erkeğin kendilerini küçülen bir saç çizgisiyle bulacağı talihsiz bir gerçek. Bu sadece yaşlı erkeklerde de olmaz.

Çoğu erkek saç dökülmesinin ilk belirtilerini ellili, kırklı, otuzlu, hatta yirmili yaşlarında görür. Amerikalı erkeklerin üçte ikisi, 35 yaşına geldiklerinde bir dereceye kadar gözle görülür saç dökülmesi yaşayacak.

Uzaklaşan bir saç çizgisi, özellikle başınızın tepesinden veya önünden dökülen veya dökülen saçları ifade eder. Birçok faktör, saç çizgisinin azalmasına neden olabilir.

Saç Çizgim Neden Geriliyor?

3 Saç Çizgim Neden Geriliyor

İyi haber şu ki, uzaklaşan bir saç çizgisi mutlaka saçınızı kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Geri çekilmeye başlayan bir saç çizgisinde ilerlemeyi yavaşlatmak ve daha fazla saç dökülmesini önlemek de mümkündür.

Saç çizgileri, sağlık sorunları ve hatta genetik yatkınlık dahil olmak üzere çok çeşitli faktörler nedeniyle geri çekilebilir. Kalıtım, zayıf beslenme ve stres seviyeleri gibi faktörler saç çizginiz üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

Hangi konularla mücadele edebileceğinizi bilmek, azalan saç çizginizi düzeltmek için en iyi hareket tarzınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Sonuçta, yapılacak çok şey var konu üzerine araştırma.

Saç Çizginizin Gerilediğini Nasıl Anlarsınız?

4 Saç Çizginizin Çekip Çekmediğini Nasıl Anlarsınız?

Uzaklaşan bir saç çizgisi zamanla üzerinize gelebilir. Saç çizginizin bu kadar gelişip gelişmediğinden hemen emin olamayabilirsiniz. Sonuçta, saçınız yavaş yavaş inceldiğinde, dikkatinizden kaçmak kolaydır.

Saç çizginizin geriliyor olabileceğinden endişeleniyorsanız veya ailenizde erkek tipi kellik öyküsü varsa, saçlarınızın nazikçe çekilip çekilmediğini görmek için ellerinizi nazikçe saçınızın arasından geçirmeyi deneyin.

Saç çizginizi eski fotoğraflarla da karşılaştırabilir ve saç çizginizin eskisinden daha görünür olup olmadığını görebilirsiniz.

Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

5 Saç Çizgisi Uzayan Tedavi Seçenekleri

Saç Bakımı

Diyetinizi ayarlamadan veya saç derinizde DHT oluşumunu engellemeyi denemeden önce, saç bakımı rutininizi iyileştirmek isteyebilirsiniz. Bazı alışkanlıklar ve ürünler ince çizgilerde zor olabilir. Mısır tarlaları ve örgüler gibi sıkı saç stilleri belirli saç tipleri için koruyucu olsa da, bunlara aşırı güvenmek çekiş alopesisine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi, sıkı saç stillerinin sürekli çekilmesinden kaynaklanır. Yine de yakalanabilir ve tersine çevrilebilir.

Geçmişte ucuz eczane şampuanlarına ve saç kremlerine güvendiyseniz, daha iyi ürünlere yatırım yapmaya başlayın. Saç derinizden yağı çıkarmayan nazik şampuanlara ulaşın ve derinlemesine bakım için ayrı bir saç kremi alın.

Erkek Saç Stillerine Göre ŞimdiKıvırcık saçları nemlendirmede, yumuşatmada ve güçlendirmede iyi olan erkekler için aynı saç ürünlerinin çoğu saçsız erkeklerde kullanılabilir. Bunun nedeni, kıvırcık saçlı erkeklerin iyi saç bakım ve şekillendirme ürünlerine ihtiyaç duyması veya buklelerinin kurumaya ve kıvırcıklaşmaya yatkın olmasıdır.

Kimyasallar ve ısının da saç çizgileri üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Saçınızı renklendirirseniz birçok formülde kullanılan ağartıcı ve peroksit saça son derece zarar verir. Fön ile kurutma saç aynı zamanda kırılgan ve kırılabilir hale getirir ve ısı, saç tellerinin düşmesine neden olabilir. Saçınızı boyarsanız, nazik, nemlendirici formüller arayın ve bunun yerine saçınızın kurumasını bekleyin.

Saç Çizgisi Saç Modelleri

6 Uzanmış Saç Çizgisi Saç Modelleri

Doğru saç kesimi yapmak önemlidir. Saç stilinizi değiştirmek kel noktaları ve seyrelmiş saçları daha az fark edilir hale getirebilir. Bu görünüm kötü bölgelere dikkat çekebileceği için tarak tercih etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Saçınızı daha kısa olan tarafa taktıysanız, saç kesimine geçmek saçların incelmesini daha az fark edilir hale getirecektir. Ayrıca uzaklaşan bir saç çizgisini gizlemeye çalışıyormuşsunuz gibi görünmeyecektir. Sadece bir stil değişikliği gibi görünecek. Aynısı söylenemez traşlı bir kafa için.

Saçınız hala üstte kalınsa ancak tapınaklarda inceliyorsa, bir Fransız mahsulü veya Sezar tarzı bir saç kesimi deneyebilirsiniz. Şakakların etrafındaki inceltme saçları, daha temiz bir kesime ihtiyaç duyuyorsanız, daha keskin bir stil veya bir düzenleme kesimi çıkarabiliyorsanız, sahte bir şahin ile de gizlenebilir.

Genetik

Erkeklerde saç dökülmesinin yaklaşık% 95’i, kalıtsal erkek tipi kellik. Erkek tipi kellik, genetik ve hormonların birleşiminden kaynaklanır. Dihidrotestosteron (DHT), birincil erkek cinsiyet hormonu olan testosteronun bir yan ürünü olarak oluşturulan androjenik bir hormondur. DHT saç köklerini küçültür ve zamanla saçların büyümesini tamamen durdurur.

DHT’ye aşırı tepki veren kişiler, saçlarını hızlı bir şekilde kaybetme ve nispeten genç yaşta kelleşmeye başlama eğilimindedir. DHT’nin uzaklaşan saç çizginize katkıda bulunduğuna inanıyorsanız, saç çizginizin daha da gerilemesini önlemek için bunun önüne geçmek zorunludur.

İlaç tedavisi

DHT’ye karşı savaşmak için formüle edilmiş birkaç FDA onaylı tedavi vardır. Minoxidil, topikal sprey ve köpük formatlarında mevcuttur.

Saç köklerine daha fazla oksijen ve besin sağlamak için tasarlanmıştır, başınızı saçların uzaması için daha misafirperver bir ortama çevirir. Minoxidil, saçların yeniden büyümesini teşvik edebilir.

Finasteride, testosteronun DHT’ye dönüşmesini önleyen günlük bir hapdır. Finasteride sadece onu kullanan erkeklerin yaklaşık% 86’sında daha fazla saç dökülmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda bu ilaç bir miktar yeniden büyümeye de neden olabilir.

Piyasada bazı topikal DHT engelleyicileri ve şampuanlar da bulunmaktadır. Minoxidil ve Finasteride kadar etkili oldukları bilinmemekle birlikte, kalan DHT’nin kafa derisi reseptörlerine bağlanmasını ve saç dökülmesini hızlandırmasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Kendi başlarına pek bir şey yapmazlar, ancak daha bilimsel olarak desteklenen ürünlere büyük bir destek sağlayabilirler.

Diyet ve Beslenme

Erkek tipi kellik vitamin ve minerallerle tedavi edilemez, ancak doğru beslenme eksikliği saç dökülmesinin bilinen bir nedenidir. Bir dahaki sefere fiziksel bir kan testi yaptırdığınızda, belirli besinlerin eksik olmadığından emin olabilirsiniz.

Demir, çinko, yağ asitleri, biotin ve A, C, D, E vitaminleri gibi şeylerden azsanız, saç dökülmeye başlayabilir veya kolayca kırıldığını fark edebilirsiniz. Zengin ve çeşitli besleyici yiyecekler yediğinizden emin olun ve günlük rutininize bir multivitamin eklemeyi düşünün.

Alternatif Tedaviler

Saç dökülmesine karşı savaşmaya yardımcı olduğu düşünülen bazı bütünsel tedaviler de vardır. Bektaşi üzümü, aloe vera, ginseng ve Çin ebegümeci gibi takviyeler uzun yıllardır saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Biberiye, nane ve lavanta gibi uçucu yağlar da saç çizgilerinin azalmasına yardımcı olabilir. Bunları badem veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın ve yatıştırıcı bir derin bakım tedavisi için kafa derisine uygulayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *