Categories
Uncategorized

Psikologlar ‘Bir’i Bulduğunuzu Nasıl Bildiğinizi Açıklıyor

İlişkiler, muhtemelen hepimiz hemfikir olabiliriz, çoğu zaman zor bir iştir. Tinder’da bir hızlıca kaydırmaktan, ilk buluşmayı geçmesine ve ardından ‘resmi ilişki’ bölgesine yelken açmaya kadar, hepsi inanılmaz derecede hazırlıksız olduğunuz bir eldiveni çalıştırmak gibi hissedebilir. Ama başarırsan başarıyla coupledom’a – burada hepimizin sırtına tokat atıyor ve tungur gözlükleri – kendinize sormanız gereken bir sonraki soru şudur; onlar gerçekten ‘Bir’ mi?

Şimdi, dünyadaki 7,6 milyar insan arasında, hayatınızın geri kalanını birlikte geçireceğiniz tek bir kişi olduğu fikrine sahip olup olmadığınıza bakılmaksızın, bazı insanların sadece birbirine daha uygun. İşte bir sevimli Cevaplar gönderisi o sihir hakkında konuşmak.

iStock / LittleBee80

Ayrıca, muhtemelen bu hayranlık uyandıran yaratığı bulduğunuzda, birlikte olmak istendi uzun vadeli ya da şehvetli rahatlığa benzer bir şey, yine, pekala, biraz zor.

Sakin, huzur içinde ve gerçekten mutlu hissediyor musunuz? Bu harika bir gösterge.

“The One’ı bulduğunuzda, ilişki sadece akar. Her şey oldukça kolay, ”diyor, hayranlık uyandıran iyimser Jeannie Assimos, çevrimiçi arkadaşlık sitesinde Danışma Şefi eHarmony. “Birbirinizin bakış açılarını ve algılarını anlıyorsunuz ve ya kabul ediyorsunuz ya da aynı şekilde hissediyorsunuz. Bir ilişki düzenli olarak çatışma, çekişme veya kafa karıştırıcı olarak karakterize ediliyorsa, bu muhtemelen uyumluluğun orada olmadığını gösterir. “

“The One’ı bulduğunuza dair büyük bir gösterge? Bu kişiyle birlikte olmak çok kolay ”diyor. “Evinizde hissediyorsunuz, tamamen rahatsınız ve kendiniz olabiliyorsunuz. Birinin yanındayken nasıl hissettiğimize dikkat etmek önemlidir. Sakin, huzur içinde ve gerçekten mutlu hissediyor musunuz? Bu harika bir gösterge. “

iStock / PeopleImages

Ancak içgüdülerinize güvenmek bir inanç sıçraması gibi gelebilir. Peki bunun yerine bilim destekli göstergelerden oluşan bir kontrol listesine ne dersiniz?

Neyse ki, sevginin beyin üzerindeki etkisinin karmaşıklıklarını ve inceliklerini ortaya çıkarmayı misyon edinmiş en iyi psikologlardan ve ilişki uzmanlarından oluşan bir kohort var. Kelime dağarcığınızdaki değişikliklerden Instagram davranışlarını anlatmaya kadar, işte uzmanın bir kaçamakla mı yoksa gerçek bir şeyle mi uğraştığınızı ele alması.

Beyin Değişiklikleriniz

Bir ilişkinin gerçek anlaşma olduğunun kesin bir göstergesi, partneriniz etrafta değilken bu ‘gözden uzak, akıl dışı’ fenomeni deneyimlememenizdir. Bunun yerine, onlar hakkında çok düşünme eğiliminde olacaksınız – aslında neredeyse her zaman.

Aşk ve gerçek bağlanma aslında beyninizde meydana gelen biyokimyasal reaksiyonları değiştirir.

Bir 2005 çalışması New York Stony Brook Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, bunun gerçek aşk ve gerçek bağlanmanın aslında beyninizde meydana gelen biyokimyasal reaksiyonları değiştirmesi olduğunu öne sürüyor.

The One’ı düşündüğünüzde, mutluluk artırıcı bir nörotransmiter dopamin dalgası ve ayrıca beynin ödül merkezlerinin aydınlanmasını göreceksiniz.

iStock / nd3000

Tüm bunlar bizi sıcak ve bulanık hissettiriyor, bu yüzden bu mutlu düşüncelere düzenli olarak katılmaya devam etme olasılığımız daha yüksek. Özellikle güçlü bir ilişkinin ilk aşamalarında, etkilerin en güçlü olduğu zaman.

Zamirleriniz Değişiyor

Assimos’un haklı olarak işaret ettiği gibi: “O, sizi değiştirmeye çalışmayacak. Sizi olduğunuz gibi kabul edecekler ve hayattaki en büyük destekçiniz olacaklar. “

Partnerine derinden bağlı hissedenlerin ‘biz’ ve ‘biz’ gibi çoğul zamirleri kullanma olasılığı daha yüksektir.

Genel olarak konuşursak, bu doğru. Ancak, istemeden de olsa kaçınılmaz olarak sizi değiştirmelerinin bir yolu, günlük zamir kullanımınızı etkilemektir.

Shutterstock / Milan İliç Fotoğrafçısı

İçinde 2002 çalışmasıAustin’deki Texas Üniversitesi’ndeki psikologlar, partnerine derinden bağlı hissedenlerin tekil ‘ben’ veya ‘ben’ yerine ‘biz’ ve ‘biz’ gibi çoğul zamirleri kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfettiler.

Bulgular, o zamandan beri çiftlerin akşam yemeğine bekar olarak katılmak zorunda kalan herkes tarafından doğrulandı. Ve senin için hissediyoruz.

Kavga etmek istiyorsun

İhtiyar Willy Shakes, gerçek aşkın gidişatının genellikle kayalık bir yol olduğunu ilan ettiğinde haklıydı. Ama araştırma psikoloğu olarak Luis Rubén de Borbón başarı için savaşma istekliliği gözlemler senin ilişkin The One’ı gerçekten ayıran şeydir. Hatta iki kişinin kağıt üzerinde ne kadar “uyumlu” olabileceğinden daha fazlası.

Başarılı bir ilişki… katıksız irade gücüne bağlıdır ve bir ilişkide kalmak ister.

“Mutsuz olan herkes [in their relationship] doğal olarak uyumluluk cephesinden suçluyor ”diye yazıyor. “Başarılı bir ilişkinin gelecek nesillerini ne kadar benzer olduğunuza bağlı olmadığını, bunun yerine tamamen iradesine bağlı kaldığını ve bir ilişkide kalmak istediğini anlayamıyorlar ve kavrayamıyorlar.”

Shutterstock / Artem Timoşenko

Lider yaşam koçu, Olga Levancuka, kabul ediyor: “The One’ı bulmanın, tam olarak aynı tutkuları paylaşan veya beklentilerinizi tam olarak karşılayan bir klonunuzu bulmak anlamına gelmediğini aklınızda bulundurmalısınız” diyor.

“İlişkinizi yürümeye hazır birini bulmak anlamına gelir ve siz de aynısını yapmaya hazırsınız. İlişkiler romantik kaçamaklar ve kelebeklerden ibaret değildir, zor bir iş olabilir ve ikinizin de sağlam temeller oluşturmaya hazırlıklı olmanız gerekir. “

Mutlu bir şekilde fedakarlık edersiniz

Levancuka’nın açıkladığı gibi, Eğer Bir’le tanışırsanız, her ikiniz de birbiriniz için belirli fedakarlıklar yapmakta havalı olacaksınız, tarihsel olarak bile olsa, her zaman bir numara olarak kendinize daha fazla bakmışsınızdır.

Psikologlar buna ‘pahalı bağlılık sinyalleri’ diyorlar – sadece önemli başkamıza yardım etmek istediğimiz için zamanımız, paramız veya duygularımız açısından bize ‘mal olacak’ davranışlarda bulunduğumuzda veya davranışlarda bulunduğumuzda.

Shutterstock / nd3000

Bir 2015 araştırması Japonya’nın Kobe Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından yapılan bir çalışmada, bu tür davranışların olmadığı veya seyrek olduğu ilişkilerin uzaklara gitme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Fazla Paylaşmıyorsunuz

Düzenli olarak sevilen çiftlerin özçekimlerini paylaşan insanlar? Gerçekte orada olmayan bir bağı telafi etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Levancuka’ya göre, eğer partneriniz ilişkinizin her tarafını etkilemiyorsa sosyal medya beslemeleri, aslında Couplesville’de her şeyin yolunda olduğuna dair güçlü bir gösterge.

Fazla paylaşıyorlarsa, bu bir güvensizlik belirtisi olabilir

“Maalesef, sosyal medya artık günlük hayatımızın önemli bir parçası, her anın belgelenmesi ve kaydedilmesi gereken noktaya kadar. Ancak ilişkilerini ciddiye alan mutlu çiftler, ilişkileri hakkında çevrimiçi pek fazla bilgi paylaşmama eğilimindedir ”diye açıklıyor.

Shutterstock / Monkey İşletme Görselleri

Partnerinizin ara sıra resminizi paylaşması son derece normaldir, ancak mutlu çiftler şu anda birbirlerinin arkadaşlığından zevk almakla meşguller. Bu, sadece bir durum yayınlamak veya bir selfie çekmek için birbirlerinin şirketlerinden zevk almayı bırakmayacakları anlamına gelir.

“Aşırı paylaşıyorlarsa, bu bir güvensizlik işareti olabilir veya günlük yaşamlarını nasıl zenginleştirdiğinize odaklanmak yerine sosyal imajlarını nasıl eklediğinizle daha çok ilgileniyorlar.”

Arkadaşlarınızı ve Ailenizi Oyladınız

Göre psikologlarBize en yakın olanların partnerimiz hakkında ne düşündükleri, bir ilişkinin nasıl sonuçlanacağı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

The One’ı bulduğunuzda, hayatınızdaki herkesin onlarla tanışmasını istersiniz

Bir 2014 çalışması ayrıca çevremizdekilerin aşk hayatlarımız üzerinde bu kadar etkisi olabileceğinden, filizlenen romantizminiz için ‘marshall desteği’ istemenin yaygın bir şey olduğunu gördük.

Öyleyse, partnerinizi sadece arkadaşlarınız ve ailenizle tanıştırmakla kalmadıysanız, aynı zamanda eşinizin tüm erdemlerini aynı anda vurgularken ilgili tüm taraflardan geri bildirim isterken bulduysanız, büyük olasılıkla The One’ı bulmuşsunuzdur – özellikle de herkes gelled gece.

Shutterstock / Syda Productions

Assimos, “The One’ı bulduğunuzda, hayatınızdaki herkesin onlarla tanışmasını ve onları tanımasını istersiniz” diyor. “Bu kişiyle birlikte olma olasılığı konusunda gerçekten heyecanlısınız ve artık orada başka neler olduğunu görmek için etrafa bakmıyorsunuz.”

Onlar Sizin # 1 Amigo Kızınız

Ünlü psikolojik araştırmacıya göre Dr. John Gottman, birbirinizin ‘yaşam hayallerini’, yani uzun vadeli hedeflerinizi ve tutkularınızı desteklemek, sağlıklı ve kalıcı bir ilişkinin temel bileşenidir.

İster bir iş olsun, ister ortak bir hedef için çalışın, birlikte bir şeyler inşa etmeye odaklanan çiftler, en uzun süre birlikte kalma eğilimindeydiler.

Gottman için, The One “sana saygı duymalı, sana hayran olmalı ve sana saygı duymalı.” Diğer bir deyişle, en büyük şampiyonunuz ve her zaman güvenilir bir destek ve cesaret kaynağı olacaklar.

Levancuka da aynı görüşe sahip: “En mutlu ilişkiler karşılıklı saygı üzerine kuruludur, bu nedenle her ikinizin de peşinden gitmek istediğiniz farklı ilgi alanlarınız olsa bile, One sizi cesaretlendirmek ve desteklemek için orada olacaktır.”

Shutterstock / George Rudy

Siz de onları inşa etmeye yardımcı olmak için büyük bir yatırım yaptığınızı göreceksiniz. Aslında, Gottman’ın yıllarca süren araştırması, ister bir iş olsun ister ortak bir hedef için çalışmak olsun, birlikte bir şeyler inşa etmeye odaklanan çiftlerin en uzun süre birlikte kalma eğiliminde olduklarını buldu.

Yatak Odası Jimnastiği Tek Hobiniz Değil

Doğal olarak, sağlıklı bir ilişkide seks büyük bir rol oynar ve partnerinize fiziksel olarak ilgi duymanın yanı sıra onlardan zevk almak da hayati bir kontrol noktasıdır.

Tüm planlarınız bir şekilde seks yapabileceğiniz tek başına zaman içeriyorsa, alarm zilleri çalmaya başlamalıdır.

Ancak, biraz kesinti sürelerini azaltmayı başardığınızda birlikte yaptığınız tek şey seks ise, bunun iyi bir işaret olmayabileceğini belirtmekten çok üzgünüz.

Shutterstock / Y Fotoğraf Stüdyosu

Levancuka, “Seks harika ve bol bol sahip olmalısın, ancak bunun ötesinde daha güçlü ve duygusal bir bağ kurmak da önemli” diyor. “Tüm planlarınız bir şekilde seks yapabileceğiniz tek başına zaman içeriyorsa, alarm zilleri çalmaya başlamalıdır. The One ile sekse ihtiyaç duymadan birbirinizin yanında eğlenebilmelisiniz. “

Senkronize Olursunuz

“Partnerinizle senkronize olduğunuzda, o kişiyle tamamen mevcut olursunuz – zihin ve beden. Romantik bir ilişkide birine bu şekilde bağlı hissetmek önemlidir. Bu bağlantı olduğunda, görüldüğünü, duyulduğunu, değer verildiğini, saygı duyulduğunu ve değer verildiğini hissederiz ”diyor Levancuka.

Ancak tüm bu eşzamanlılık işinin somut herhangi bir şeyden daha sahte bilim olduğunu düşündüyseniz, 2016 kağıt araştırma psikologları tarafından yayınlanan yanlış olduğunuzu kanıtlamak için burada.

Shutterstock / George Rudy

Levancuka’nın oldukça haklı olarak belirttiği gibi: “Bilim adamları, bazı çiftlerin beyinlerinin senkronize olarak çalışmaya başlayacak kadar uyumlu olduğunu keşfettiler. Bu, sinir sistemlerinin uyum içinde çalıştığı, birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını okumalarına yardımcı olduğu bir duruma ulaştıkları anlamına geliyor. ”

Araştırmacılara göre The One’ın yanında 15 dakika oturmak senkronizasyon için yeterli.

Şimdi kontrol listeniz var, en iyisi neler olup bittiğine daha yakından bakmaya başlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *