Categories
Uncategorized

Nasıl Daha Derin Uyku Alınır ve Uykunuzu Evde Analiz Edin? | Sağlık

Yeterince uyuyor musun Araştırmaya göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 3 yetişkinden 1’i geceleri yeterince uyumuyor. Ve çok kısa uyumak diyabet, kalp damar hastalıkları riskini artırır ve obeziteye yol açar. Bizim için de önemli olan hanımlar, bizi daha hızlı yaşlandırıyor. Ama bunu kesinlikle zaten biliyorsun. Ancak, bundan çok daha fazlası var. Senin uzunluğu derin uyku ayrıca çok önemli. Ve bugün nedenini ve uykunuzun kalitesini nasıl değerlendireceğinizi ve daha derin uykuya dalacağınızı öğreneceksiniz.

Uykunun Evreleri

Hepimiz uyku aşamalarını duymuşuzdur. Hafif uyku, derin uyku ve hızlı göz hareketi aşaması (REM) vardır.

 1. Sırasında REM aşama, uyanık olmakla uyumak arasında bir yerdesiniz. Rüyaları görüp rahatlarsınız.
 2. İkinci aşama hafif uyku, bu sırada kaslarınız gevşer ve sizi tekrar uyandırmak artık o kadar kolay değildir. Kalp atışı gibi vücut süreçleriniz yavaşlar ve vücut ısınız düşer.
 3. Üçüncü aşamada, içindesin derin uyku. Organizmanızdaki tüm süreçler en alt noktasına ulaşır. Birisi sizi uyandırmaya çalışırsa, bu daha uzun sürer ve sonrasında kendinizi yorgun ve sersemlemiş hissedersiniz.

Derin Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Derin uyuduğunuzda, tam olarak vücudunuzdaki onarıcı süreçlerin gerçekleştiği zamandır. Hücreleriniz yenileniyor, metabolizmanız normalleşiyor, hafızanız iyileşiyor, insan büyüme hormonu salınıyor, bunlardan birkaçı.

Healthline’a göre, Yüzde 13 ila 23 gece uykunuzun derin olması gerekir. Günde önerilen 8 saati uyursanız, bir gece ortalama 87 dakikadır.

Yeterince Derin Uyku Almazsanız Ne Olur?

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu derin uykuyu alamamak, depresif hissetmenize, karamsarlığa, konsantre olamamanıza ve iş yerinde verimli bir şekilde performans gösterememeye veya yaratıcı olmanıza neden olur, istek ve aşırı yemeye daha yatkın olursunuz. Ve bağışıklık sisteminiz düzgün çalışamadığından, (derin) uykudan mahrum kalırsanız hastalanma riski daha yüksektir.

Uykunuzu Nasıl İzlersiniz?

Uyku izleme işlevini içeren birçok uygun fiyatlı fitness takipçisi ve bilekliği vardır. Esnek, yumuşak bantlı olanı seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde bütün gece onun içinde uyursanız, kolunuzun uyuşması riskini alabilirsiniz.

Fitness grubunuza bağlı uygulamanın uyku analizini de yapması önemlidir. Bu nedenle, farklı uyku aşamalarının uzunluğunu gösterenleri arayın.

Nasıl Daha Derin Uyku Alınır?

Genel olarak, daha fazla uyumak size daha derin uyku sağlar, ancak bu her zaman böyle değildir. Bir veya iki hafta uykunuzu takip edin ve uykunuzun kalitesi hakkında çok şey söyleyebileceksiniz.

Ya daha uzun uyursam ama derin uyku dönemim kısalırsa?

 • Nedeni kafein olabilir. Öğleden sonra bir kahve veya siyah veya yeşil çay içerseniz, tüketimlerden sonra uyku saatlerinizi yine de etkileyebilir.
 • Uyku odanız yeterince karanlık değilse, yeterince derin uyuyamamanızın nedeni de bu olabilir.
 • Sesler sizi mutlaka uyandırmaz, ancak bazen derin uyku sürenizi kısaltabilir. Bunlar, örneğin, yan tarafta geceleri ağlayan bir bebek, havlayan bir köpek, yatağınızda uyuyan kendi evcil hayvanınız (kediler genellikle geceleri aktiftir), kocanızın horlamasıdır. Neyse ki var gürültüleri azaltmanın yolları.
 • Ağırlıklı bir battaniye de yardımcı olabilir.
 • Yastığınızı daha rahat veya daha sağlıklı bir yastıkla değiştirin.
 • TV açıkken uyumayın.
 • Yatakta akıllı telefon gibi aygıtları kullanmaktan kaçının.
 • Yatmadan önce okuyun. Sakinleşir.
 • Uykuya dalmadan önce nefes egzersizleri yapın. Birkaç derin nefes alıp verme harikalar yaratır ve vücudunuzu dinlenmeye hazırlar. Bu arada, bazı fitness gruplarında bu özellik zaten var.

Öyleyse, uygulama ve grupla ötesine geçin ve uykunuzu analiz edin.

Yeterince Uyuyorum Ama Her Zaman Yorgunum

Neden 8 saatlik bir gece uykusundan sonra uyuyakalırsınız ve 5 saat daha uyuyabileceğiniz hissine kapılırsınız? Bunun nedeni, düşük demir eksikliği anemisi, alerji, böbrek veya karaciğer hastalığı gibi bir dizi durum olabilir ve biraz daha.

Bugün size verdiğim ipuçları sadece kendi kendini kontrol etmek ve kendi kendine yardım için.

Ya Ciddi Bir Uyku Sorunum Varsa?

Önemli uyku yoksunluğu, uyku apnesi, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu yaşıyorsanız, daha fazla bilgi ve tedavi ipuçları için doktorunuza danışın.

Haftalarca veya aylarca süren şiddetli bir uyku sorununun çözümü için internette sadece ev ilaçları ve ipuçları aramayın. Dışarıda uyku yoksunluğunuzu analiz edecek ve yardımcı olacak yeterli uyku uzmanı ve uyku kliniği var, bu nedenle profesyonel yardım aramaktan çekinmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *