Categories
Uncategorized

Kel Olmak ve Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

siyah deri ceket giyen adam 952093

Saç dökülmesi veya alopesi olarak da bilinen kellik, saçların baştan veya vücuttan dökülmesini ifade eder. Genellikle en azından kafa bu sürece dahil olur. Bu durumun ciddiyeti çok küçük bir alandan tüm vücuda farklılık gösterebilir.

Genellikle yara izi veya iltihaplanma yoktur. Ancak saç dökülmesi, özellikle erkeklerde sıklıkla psikolojik sıkıntıya neden olur.

Yaygın alopesi türleri arasında kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi, alopesi areata ve saçın incelmesi olan telojen effluvium bulunur. Erkek tipi saç dökülmesinin tipik nedeni, erkeklik hormonları ve genetiğin bir karışımı iken, kadın tipi saç dökülmesinin arkasındaki neden belirsizdir.

Alopesi areata otoimmündür. Telogen effluvium genellikle psikolojik veya fiziksel olarak stresli bir olaydan kaynaklanır ve gebelikten sonra kadınlarda çok yaygındır.

Saç kaybı

Kel kadınları gerçekten görmesek de, kel erkekler her yerde görünüyor. Saç dökülmesi, bir erkeğin hayatının herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve bu konuda yapabileceği çok az şey vardır. Kellik yirmili yaşların başında, kırklı yaşlarda veya yaşlandığınızda ortaya çıkabilir. Bazı erkekler bunu asla deneyimlemeyecek kadar şanslı.

Daha önce de belirtildiği gibi, nedenleri erkeklik hormonları ve genetiğin birleşimidir ve onu kontrol edemezsiniz. Bu durumla sadece kafasını kazıtarak ve yoluna devam ederek başa çıkan birçok erkek var, ancak diğerleri bu değişimden psikolojik açıdan çok etkileniyor.

Geçtiğimiz yıllarda, kellik için gerçek çare olarak çeşitli mucizevi tedaviler ilan edildi. Ancak bir çok erkeğin saçlarını kaybettiğini gördüğümüz için saç dökülmesi için mucizevi bir tedavi olmadığını söylemek güvenlidir. Herhangi bir ürünü test etmeden karalamak istemiyoruz, bu nedenle bazıları birkaç kişi için verimli olabilir.

Bununla birlikte, vücudumuz farklı olduğu için, bu ürünler bazıları için işe yarayabilir, bazıları için hiç işe yaramayabilir. A vururken Bob kum torbası Saç dökülmesinin yarattığı öfkenin bir kısmını atlatmak iyi olabilir, aslında bu yeni istenmeyen olayın üstesinden gelmek için deneyebileceğiniz birkaç şey var, eğer öyle diyebilirsek.

Utan, utanç, utanç

Hayır, bir Game of Thrones bölüm. Erkekler saçlarını kaybetmeye başladığında ve açık kellik belirtileri göründüğünde, akıllarında bir utanç duygusu oluşur. Neden? Hollywood, reklamların ve birçok erkeğin davranışının gösterdiği gibi, saç gücü, gücü ve erkekliği temsil eder.

Freudcular, bir erkeğin saçının penisini simgelediğini savundu. Bu nedenle, saçını kaybetmek sembolik bir kısırlaştırmaya benziyordu. Yine de, kel olan çoğu erkek iğdiş edilmiş hissetmez, bunun yerine potansiyel cinsel partnerler için artık çekici olmayacaklarından korkar. Dürüst olalım: mevcut kültürümüz bu korku için birçok temel oluşturdu.

Bir filmdeki kel adam genellikle aptal veya kötü adamdır ve nadiren seksi bir aygırdır. Çeşitli psikolog ve psikoterapistlere göre, erkeklerin saçlarını kaybetme ihtimaline karşı hissettikleri terör, kadınlara çekici gelmeme korkusunun ötesine geçer ve aynı zamanda aşağılık hissetmeye duygusal bir tepki olan derin utanç içerir.

Utanç duygusunun bir başka nedeni de, gençliğe aşırı değer veren bir toplumda yaşlandıkça bedenlerimizin yaşadığı değişiklikleri kabul edememektir.

Kucakla

Uzmanlara göre, asıl önemli olan utancı önce tolere etmek ve sonra etkisiz hale getirmektir. Bu, insan olmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. Doğal ve normal olan bir dereceye kadar utanç vardır. Bununla birlikte, onu tanımlamanın, onunla yaşamanın ve sonuçta kendimizle gurur duymanın yollarını bulmalıyız.

Uzmanlara göre, asıl önemli olan utancı önce tolere etmek ve sonra etkisiz hale getirmektir. Bu, insan olmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. Doğal ve normal olan bir dereceye kadar utanç vardır. Bununla birlikte, onu tanımlamanın, onunla yaşamanın ve sonuçta kendimizle gurur duymanın yollarını bulmalıyız.

Sizi saçınız değil, olduğunuz kişi yapan karakteriniz ve tavrınız olduğunu anlamalısınız. Size yalan söylemeyeceğiz: bazı erkekler saçla daha çekici. Ama Dwayne “The Rock” Johnson, Vin Diesel’e bakın, Michael Jordan, Samuel L. Jackson, Jason Statham, Tyson Beckford, Taye Diggs, Sean Connery, LL Cool J, Damon Wayans.

Daha fazla isim ister misin? Sağlayabileceğimiz daha birçok örnek var. Tüm bu adamların ortak yönü nedir? Bir kez olsun hepsi kel. Hepsi ünlü ünlüler. Hepsi seks sembolü olarak kabul edilir.

Ayrıca kariyerlerinin başında saçları vardı. Şimdi kel olduklarına göre, bu onları durdurdu mu? Hayır, kucakladılar ve devam ettiler. Çoğunun gelişen kariyeri var ve çok erken duracak gibi görünmüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *