Categories
Uncategorized

Kadın Modasında Pop Art Baskı Trendi

Bugün pop art modasının modern koleksiyonlar üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum. Moda tasarımcılarının genellikle sanat dönemlerine atıfta bulunduğunu veya giyim yaratmak için sanattan tasarım unsurlarını aldığını ve hatta kumaşlarında baskı ve resimleri doğrudan örneklediğini görüyoruz. Tasarımcıların koleksiyonlarında sanatçılarla doğrudan işbirliği yaptığı bu günlerde ticari ortaklıklar da yaygın olarak kuruluyor. Bununla birlikte, yaratıcı yeteneğin bu sinerjik kaynaşması her zaman norm değildi.

modada pop art etkisi

Evrim

Daha ziyade moda tasarımcıları ve sanatçıları aynı çevrelerde sosyalleşmeye, birbirlerini etkilemeye ve bir kültürü paylaşmaya Pop Art döneminde başladı. Andy Warhol, tasarımcılarla sıkı dostluklar geliştiren bu karma sanatçılardan biriydi. Kariyerine Vogue gibi dergiler için moda illüstratörü olarak başladı, bu yüzden sanatını kağıt elbiselere dönüştürerek moda dünyasına damgasını vuran bu akımın ilk ikonlarından biri olması mantıklı geldi. Tek kullanımlık bir giysi olarak, kâğıt elbiseler, Campbell’s The Souper Dress’in en tanınmış ve popüler hale gelmesiyle tüketicinin yaşam tarzlarının nihai ifadesi oldu.

pop sanatından ilham alan elbiseler

Daha sonra, moda tasarımcıları, Gianni Versace gibi 1991 İlkbahar koleksiyonu ve ardından Christian Dior gibi kendi baskılarını giysilerine dahil etmeye başladı. Ancak bu koleksiyonlardan çok önce, Warhol’un iyi arkadaşı Yves Saint Laurent, 1966’da bu sanat devrimine açıkça atıfta bulunan Pop Art koleksiyonu adlı bir gösteri yaptı. Onun canlı, her gün erişilebilen koleksiyonu büyük bir başarıydı ve modanın en çok onunla biraz eğlenebileceğiniz zaman zevk aldığını kanıtladı.

Saint Laurent’in koleksiyonundan bu yana moda, herkesin daha giyilebilir ve uygun fiyatlı bir şekilde keyif alacağı bir formata doğru gelişmeye devam etti. Hatta bazı tasarımcılar, genel tasarım felsefelerini modanın bu demokratikleşmesine dayandıran ortaya çıktılar. Buna, Sonbahar 2014 Moschino koleksiyonu tasarımlarında ağır ticari tanrılar Frito-Lay ve McDonald’s’ı selamlayarak bu eğilime yoğun bir şekilde atıfta bulunan moda tasarımcısı Jeremy Scott da dahildir.

sanatsal moda trendleri

Bugün bile, devriminden on yıllar sonra, Nike ve Vans gibi devasa markaların spor ayakkabılarında ve koşucularında Roy Lichtenstein’ın eskizlerini birleştirmesiyle Pop Art’ın kendine atıfta bulunan serisinin sona erdiğine dair hiçbir işaret yok. Tüketimciliğin evrensel diline dayanan muazzam popülaritesi ve mutlu-talihli, göz alıcı tasarımları nedeniyle, bu hareket modadaki en çok referans alınan sanat hareketi olmaya devam ediyor.

Pop Art’ın Moda Dünyasına Etkisi – Sanattan Sanayiye ve Geri

Bu hareket ellili yıllarda ortaya çıktığından beri moda endüstrisi ile el ele yürüyor. Elitist değerlere ve kendi kendine dönüşlü dışavurumcu harekete karşı isyan eden bu eğilim, sıradan yaşam deneyimlerini kucakladı, kitle kültürünün yönlerini tanıttı ve sanatı, tüketici cennetinin tüm faydalarını Türkiye’nin refah durumunda yaşamaya başlayan yeni nesil Amerikalılara yaklaştırdı. savaş sonrası Amerika.

moda sanatı

Pop art, reklamlardan diğer sıradan nesnelere kadar tanıdık kitle kültürü görüntülerini kullandı ve onu sansasyonel ve cesur renk kombinasyonlarına sardı. Bunun öncülerinden Richard Hamilton, pop art’ı “popüler, geçici, genişletilebilir, düşük maliyetli, seri üretim, genç, esprili, seksi, hünerli, göz alıcı, büyük iş” olarak tanımlıyordu. Tüm bu nitelikler pop art, temel özelliklerinden biri olarak tüketim kültürü ve moda endüstrisi ile paylaşılıyor. Pop art ve modanın birleşmesinden çok uzun sürmedi. Pop sanatçısı, o zamanın ve sonrasında birçok tasarımcı tarafından ilham kaynağı olarak kullanılan parlak bir renk paleti ve baskı tanımlama formu tanıttı.

Pop Art ve Moda Tasarımının Evliliği

Sanat ve moda tasarımı arasındaki ticari ortaklık bizim için yeni bir şey değil. Her yıl dünya çapındaki podyumlarda sanattan ilham alan koleksiyonlar görüyoruz. Bununla birlikte, doğası gereği tüketim mallarını, canlı ve akılda kalıcı kalıpları ve evrensel dili konuşma becerisini kutlamaktan kaynaklanıyor. Güzel sanat elitizminden arınmış pop art, moda endüstrisinde en çok anılan sanat hareketi olmaya mahkumdu. Pop art ile moda endüstrisi arasındaki bu evlilik, altmışlı yıllarda o zamandan beri rahatsız edilmeden gelişmeye başladı. Bir kez daha, on yılın sosyal bağlamı bu özel bağlantının geleceğini belirledi. Savaş sırasında ve kemer sıkma döneminde, giysiler daha pratik ve tasarımlarında birleşikti. Savaş sonrası refah bunu değiştirdi ve yeni moda ürünleri daha çeşitli hale geldi.

pop art moda trendleri

Aynı zamanda, pop art ana akım izleyiciler arasında popülerlik kazanıyordu. Tasarımcılar bu yeni hareketi potansiyel bir ilham kaynağı olarak gördü. Altmışlı yıllarda, moda tasarımcıları ve sanatçılar aynı çevrelerde hareket ediyor, birbirlerinin çalışmalarını etkiliyor ve aynı, paylaşılan kültürün bir parçası oluyorlardı. Yves Saint Laurent, bir sanat eserini elbise tasarımına dönüştüren ve koleksiyonlarında pop sanatını tam anlamıyla keşfeden ilk tasarımcılardan biriydi. Şans eseri değil, Andy Warhol da onu dört panelli ipek ekranlarından birinde tasvir etti.

Pop Art Modası – Burada Kalmak

Günümüz moda trendleri, pop art’ın geçen yüzyılda olduğu gibi bugün de hala popüler olduğunu gösteren en iyi göstergelerden biri olabilir. Kitlesel tüketim dünyasında, pop art hala kökenine yol açan kültürel değerlerle büyüyor. Artık pop art modasının başlı başına bir hareket olarak ilan edilmesi gerektiğine inananlar bile var. İlk Campbell’s Soup Dress’den Jeremy Scott’ın 2014 Moschino koleksiyonundaki tüketicilik kutlamalarına yarım yüzyıldan fazla bir süre geçti ve yine de pop art moda dünyasında her zamankinden daha güçlü duruyor.

pop sanatından ilham alan kadın kıyafetleri

İster pop art fikirlerine güveniyorlar ister doğrudan pop art görüntülerinden ilham alıyorlar, çağdaş tasarımcılar bu sanat hareketine geri dönmeye devam ediyor. Son yıllarda grafiti esintili giysilerin de ortaya çıktığını gördük. Ancak sokak sanatı yeni pop sanatı olacak ve moda endüstrisi ile organik bağını yenecekse, önümüzdeki yıllarda henüz görülmeyecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *