Categories
Uncategorized

Gür veya Kıvırcık Saçları Ehlileştirmenin Yolları İçin 10 İpucu

kıvırcık saç

Kötü saç günleri hepimizin aşina olduğu ortak bir mücadeledir. Bazen iyi günlerden daha kötü saç günlerimiz olur. Hepsinin en kötüsü, saçımızın kıvırcık ve bozulmaz hale gelmesidir.

Bununla birlikte, duştan her çıktığınızda sadece biraz çabayla güzel ve idare edilebilir saçlar elde etmenin yolları vardır. Kabarmadan kurtulmanın en iyi yollarının bir listesi.

1. Saçınızın Aşırı Isınması

Muhtemelen saç kurutma makinelerine aşinasınız veya duşta haşlamaya alışkınsınız. Bununla birlikte, kıvırcık saçlarınızın temel nedeni olabilirler. Aşırı ısı uygulamak saçınıza saçın kıvrılmasına neden olur.

Ayrıca kalıcı hasara da yol açabilir.

Saçınızın aşırı ısınmasını ve zarar görmesini önlemek için havayla kurutmayı düşünün veya saç kurutma makinenizde soğuması için ayarları değiştirin.

2. İnceltme Makaslarından Kaçının

Bir sonraki saçınızı kestirdiğinizde, berberinize inceltme makaslarını kullanmayı bırakıp bırakamayacağını sorun. Saçta kullanıldığında çok daha kısa teller yüzeye çıkacak ve saçınızı dik tutacaktır.

Bu, kaba ve gür bir görünüme yol açar.

3. Saçınızı Şekillendirin

Bazen saçımızın doğal olarak tatlı görünmesi için ne kadar önlem alırsak alalım, yine de kıvırcık veya gür görünmeye başlayacaktır. Böyle günlerde saç ürünleri imdadımıza yetişecek.

A. Jel Kullanın

Jel, kullanımı kolay, hızlı olması ve işi bitirmesi nedeniyle en çok kullanılan saç ürünlerinden biridir. Duştan sonra, saçınıza küçük bir miktar sürün ve başka bir güzel saç gününe hazırsınız.

B. Kabarma Önleyici Saç Ürünleri

Jel kullanmaya bir alternatif, kremler, serumlar ve pomadlar gibi elektriklenmeyi azaltmaya yönelik ürünlerdir. Faveable’a göre, saç pomadı kıvırcık saçları düzeltmeye yardımcı olur.

Fazla jel kullanmak saçınıza zarar verebilir, bu da kaçınmak isteyeceğiniz bir şeydir.

4. Duşta Saç Bakımı

Saçınız ona davrandığınız gibi davranacaktır. Yani saçınız kullandığınız ürünlerin kalitesini ve nasıl kullandığınızı yansıtacaktır.

A. İyi Bir Şampuana Yatırım Yapın

Kullandığımız yaygın şampuan markalarındaki içerik maddelerine asla gerçekten bakmayız. Bazı şampuanlar kimyasallar içerir saçlarımıza zararlıdır. Bu yüzden biraz araştırma yapın ve nazik, nemlendirici ve sülfatsız bir şampuana yatırım yapın.

B. Aşırı Şampuan Kullanımı

Çok fazla şey kötü olabilir. Şampuanı aşırı kullandığınızda saçınızı doğal yağlarından arındırır ve kurutur. Bu, saçınızın kuru ve kıvırcık olmasına neden olur.

5. Haftalık Saç Bakımı

Kirlilik, ısı ve kimyasalların ortasında saçlarımız ihtiyaç duyduğu birçok besin ve bakımdan yoksun olma eğilimindedir. Sağlıklı ve elektriklenmeyen saçlara kavuşmak için şampuan ve saç kreminin yanı sıra biraz daha çaba sarf etmeniz gerekiyor.

A. Doğal Çözümler

Kimyasal hasarı önlemek ve daha sağlıklı saçlar için saçınızda doğal maddeler kullanın. Bu numara aynı zamanda pahalı saç ürünlerinin aksine uygun maliyetlidir.

Haftada bir kez seyreltilmiş elma sirkesi yıkaması kullanabilirsiniz. Asitlik, elektriklenmeyi evcilleştirmeye ve azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca organik bir hindistancevizi yağlı saç maskesi kullanabilir ve daha sonra iyice yıkayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı aşırı derecede nemlendiricidir, bu nedenle elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olur.

B. Saç Maskeleri

Saç maskelerini haftada bir veya iki kez kullanmak saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak ve genel olarak kabarmayı azaltacaktır. Kendi saç maskelerinizi de özel yapmak için doğal malzemeler kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz birçok karışımdan bir maske, çiğ yumurta maskesidir. Yumurtalar, elektriklenmeyi azaltmaya ve saçınızı daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olan bol miktarda amino asit içerir.

6. Gliserin arayın

Saç ürünlerini ararken gliserin açısından zengin olanları arayın. Kabarmayı azaltmak için hidrasyon çok önemlidir ve gliserin saçı nemlendirir içten dışa. Ayrıca saçınızda koruyucu bir tabaka oluşturarak daha fazla hasarı azaltır.

7. Farklı Bir Havlu Deneyin

Frizz sadece uyguladığınız ürünler tarafından oluşturulamaz, aynı zamanda kuruduklarınız sayesinde de yüzeye çıkabilir. Saçınızı mikrofiber malzeme teknolojisi ile kurutmak saç telleriniz için çok daha naziktir.

Pamuk gibi sert malzemeler, sürtünmeden dolayı saçınıza zarar verebilir.

8. Yeni Bir Yastık Kılıfına Geçin

Daha önce de belirtildiği gibi, pamuk saçınız için en iyi malzeme değildir ve bu, yastık kılıfınız için bile geçerlidir. Pamuk, saçınızdaki doğal yağları emme eğilimindedir ve aynı zamanda serttir.

İpek bir yastık kılıfına geçmek, abartılı görünse de, her kuruşuna değer. Saçınızı sadece doğal yağlarını kaybetmekten korumakla kalmaz, aynı zamanda çok naziktir.

9. Doğal Saçınızı Dikin

Saçınız ne kadar az işlenirse, zarar görmesi ve kıvırcıklaşması o kadar az olur. Sürekli ağartma ve ölme, saçınızın kırılmasına ve uçlarının bölünmesine neden olabilir.

Dahası, saçınızı daha az işlemden geçirirseniz, sağlıklı tutmak için o kadar çok önlem almak zorunda kalmayacağınız da ek bir avantajdır. Yani, çok daha az iş!

10. Düzenli Saç Kesimi Yapın

Saç hasarı en aza indirilebilmesine rağmen, tamamen önlenebilir değildir. Çevremizden gelen ısı gibi birçok dış etken de saçınıza zarar verebilir.

Bu nedenle, kırık uçlardan kurtulmak ve ayrıca saç stilinizi korumak için düzenli saç kesimi yapın.

Dahası, biraz araştırma yapın ve saçınızın dokusunu kullanabilecek becerilere sahip birini bulup bulamayacağınızı görmek için farklı berberleri test edin. Birini bulduğunuzda ona bağlı kalın.

Son düşünceler

Geçici etkiye sahip ürünlerle kötü saç günlerinden kaçınılabilse de, saçınızın kök sorununu çözmeniz saçınızın uzun vadeli sağlığı için her zaman faydalıdır.

Bu nedenle, uzun süreli pürüzsüz saçlar için saç bakımı rutininizle ilgili küçük şeyleri değiştirmek için ekstra adımlar atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *