Categories
Uncategorized

Diş – Bir Problem mi Boyamak? Bu 5 Şeyden Kaçının

Dişlerinizi başarılı bir şekilde beyazlatmaya çalışıyorsanız endişelenmeyin – evde kullanılan etkileyici beyazlatma kitlerine ihtiyacınız yok. Dişlerinizi temiz ve beyaz tutmak istiyorsanız kaçınmaya çalışabileceğiniz birkaç şey var. Sağlıksız olmadıkları için bazıları sizi şaşırtabilir; sadece dişlerini lekeliyorlar. Bu gibi durumlarda, aranan ışıltıyı korumak için tükettikten sonra hızlı bir fırçalama düşünün.

Soda
Bu, çoğumuz için çok büyük bir sürpriz değil. Soda ile ilgili iki sorun var; birincisi, koyu renkli içeceklerin boya ve renklendirici maddeler içermesidir. İkincisi, daha da kötüsü, gazlı içeceklerin çoğundaki asitliğin ve yüksek şekerin diş minesini zorlamasıdır.

Sodadan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Kendini şımartmak istiyorsan, bunu günde bir kez yap ve mümkünse daha sonra dişlerini fırçala. Bir soda içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalamak bile yardımcı olabilir.

Soya sosu
Soya sosu sizin için özellikle kötü değil. Elbette, genellikle sodyum içeriği yüksektir, ancak yargılamak için burada değiliz. Endişelenecek daha sağlıksız çeşniler var. Soya sosu çok koyu olduğundan, diğer koyu soslar gibi – Worcester sosu ve malt sirkesi – dişlerinizin geçici olarak bile lekelenmesine neden olabilir.

Kahve ve Çay
Kahve ve çayın sürekli olarak birçok sağlık yararı olduğu söylenir. Çay yapar ve kahve de yapar (eğer benim gibi kafein bağımlısı değilseniz, yani). Tüm faydaları bir yana, yine de dişlerinizi lekeler.

Muhtemelen her gün yemediğiniz soya sosunun aksine, çoğumuz her gün kahve veya çay içeriz. Çay, özellikle koyu demlenmiş demetler için lekelenme için biraz daha kötüdür. Sonunda gülüşünüzün parıldadığını fark edeceksiniz, ancak basit temizlik bununla ilgilenecektir. Kahve ve çay kesinlikle sodadan daha sağlıklıdır, bu yüzden size geri çekmenizi söylemiyoruz – sadece fırçalama rutininizde kaymayın.

Kırmızı şarap
Bunu söylemekten nefret ediyoruz, ama daha önce dişlerde kırmızı şarap lekesi gördüğünü biliyorsun. Hayır, bundan kaçınamazsınız. Düzenli olarak kırmızı şarap içerseniz, dişleriniz yavaş yavaş biraz daha az parlayacaktır. Kırmızı şaraptaki asitler ve tanenler suçludur.

Eğer gecelik bir kadeh şarabınızdan vazgeçmiyorsanız (bu konuda mükemmel bir şirketsiniz), bunun yerine bazen onu beyaz bir şaraba çevirmeyi düşünün. Asitler hala bir soruna neden olabilir, ancak beyaz şarabın dişlerinizi lekeleme olasılığı daha düşüktür.

Çilek
Meyveler sağlıklıdır, ancak çilekler de dişlerinizi lekeler. Dondurulmuş meyveler, bütün doğal meyveler ve meyvelerle dolu turtalarda olur – bunun başka yolu yoktur. Yine de, meyveler harika bir sağlıklı vitamin ve besin kaynağıdır, bu yüzden onlardan kaçınmak buna değmez. Bunun yerine, meyve yemesinden sonra dişlerinizi fırçalamak için ekstra özen gösterin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *