Categories
Uncategorized

Bipolar Bozukluğun Belirtileri | Sağlık

Bipolar bozukluk, farkındalık gerektiren bir şeydir. Belirtileri, habercileri ve hastalara yardım etmek için ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun.

Bipolar bozukluk sadece kötü bir ruh hali değildir

Ruh halimiz değiştiğinde bu bir şeydir – hepimiz bazen, bazen günde birçok kez yaparız – ama bipolar bozukluğu olan insanlar için bu tamamen farklı bir önermedir. Durum daha önce bu iki farklı durumun ne kadar akut olduğunu gösteren “manik depresyon” terimiyle biliniyordu. Bu tür insanlardaki ruh hali değişimlerinden çok daha fazlasıdır, enerjileri etkilenir, davranışları ve zihniyetleri beklenmedik bir şekilde farklılaşır. Her şey ya tehlikeli bir heyecan hali ya da en düşük depresyon seviyesi tarafından yönetilir. Her iki eyalet de alışılmadık şekilde kalıcıdır, haftalarca ve hatta aylarca güçlü kalabilirler. Ve sürerken, o kadar güçlüdürler ki yaptığınız her şeyi bozarlar: eğitim, görevleri yerine getirme, günlük aktivitelerinize devam etme. İlişkilerinizi bozarlar.

Manik bir gerginlik size çok az uykuyla gidecek kadar enerji verir ve gereğinden fazla düşünmeden hareket edersiniz – işinizi bırakabilir, muazzam krediler kazanabilirsiniz, her şeyin yoluna gireceğinden çok eminsiniz.

Enerji kuruduğunda ve depresif bir gerilmeye daldığınızda, hiç kalkmak istemezsiniz ve kendinizi hangi sıcak suya indirdiğinizi düşündüğünüzde soğuk terlersiniz.

Bir bireyin nasıl oluyor da kutupsal bozukluktan muzdarip olduğu henüz belli değil, ancak nesilden nesile aktarılabilir. Kural olarak, durumun ilk başlangıcı gençler sırasında veya hemen sonrasında gözlemlenebilir. İlk başta, semptomlar genellikle belirsizdir ve kolayca gözden kaçabilir – sadece ruh hali değişiklikleri için alınır. Bu çok talihsiz bir durumdur, çünkü bipolar bozukluğun tedavi edilmezse daha da kötüleştiği bilinmektedir. Bu nedenle, zamanında tanı koymak ve hayatınızı raydan çıkarmamak için mümkün olan her şeyi yapmak için semptomları tanıyabilmek son derece arzu edilir.

Bipolar bozukluğun belirtileri

Bipolar bozukluğun birkaç farklı türü vardır.

 • Bipolar I bozukluk. En az bir manik gerginlik vardı ve ona giden veya onu takip eden depresif bir gerginlik vardı. En kötüsüne gelince, manik dönem, psikoz denen durum olan gerçeklikten koparak sona erebilir.
 • Bipolar II bozukluğu. Minimum bir depresif gerginlik ve hipomanik bir gerginlik vardı, ancak manik bir gerginliğe ulaşmadı.
 • Siklotimik bozukluk. İki veya daha fazla yıl (biri genç erkeklerle) hipomani ve depresyon birbirini izler, ancak çok şiddetli değildirler.
 • Diğer çeşitler. Alkol veya uyuşturucu kullanımı veya felç veya multipl skleroz gibi tıbbi sorunların yol açtığı benzer türde bir dizi rahatsızlıktır.

Bipolar II bozukluğunu bipolar I bozukluğun hafif bir versiyonu olarak düşünemezsiniz – bu ayrı bir durumdur. Bipolar I bozukluk, oldukça tehlikeli olabilen manik dönemlerle işaretlenirken, bipolar II bozukluğu, kurbanlarını depresyonda bırakır ve bu, uzun süreler sonra, ciddi bozulmalara neden olabilir.

Ne yazık ki, her yaştan bipolar bozukluğa duyarlıdır (teşhisin zirvesi gençlerin sonlarında ve 20’li yaşların başlarında düşse de) çeşitli semptomlar gösterir. Ayrıca semptomlar zamanla değişebilir.

Mani ve hipomani

Bu ikisi, benzer semptomlar göstermesine rağmen farklı durumlardır. Mani onların en kötüsüdür, yaşamın her alanında daha katı sorunlar yaratır ve ilişkileri şiddetlendirir. Mani kontrolden çıktığında, gerçeklikle bağlantıyı tamamen kesebilir ve hastayı kötü bir psikoz vakasıyla hastaneye kaldırabilir.

Her iki durum da genellikle aşağıdaki semptomlardan en az üçünü gösterir:

 • ezici bir iyimserlik veya akut sinirlilik hissi;
 • her şeyi kolayca başarmak için kendi büyük yeteneğinizin fantastik fikri;
 • sadece kısa bir uyku almak, ancak enerjiyi yüksek tutmak;
 • hızlı konuşma, kendi sözlerinle uğraşıyor gibisin;
 • düşünceler yarışmaya devam ediyor, birbirlerini büyük bir hızla değiştiriyor;
 • dikkatinin kolayca dağılması, asla tek bir şeye odaklanmaması;
 • akıl yürütmeye dayanmayan dürtüsel kararlar ve eylemler;
 • korkunç sonuçlara yol açabilecek döküntü eylemleri;
 • en kötü ihtimalle halüsinasyonlar ve gerçekçi olmayan fikirler.

Büyük depresif dönem

Etkilenen birey depresif bir duruma düştüğünde, günlük işlere gitmeyi, okula gitmeyi, sosyal olarak aktif olmayı ve ilişkileri sürdürmeyi engelleyecek kadar vahimdir. Durum, aşağıdaki belirtilerden en az beşini göstermelidir:

 • depresyona, üzüntüye, umutsuzluğa, tamamen etkisiz ve genellikle gözyaşlarının eşiğine gömülmek. Küçük olanlar, sinirlenerek karamsarlıklarını ifade edebilirler;
 • herhangi bir şeyde tam ilgisizlik, faaliyetlerden zevk alamama;
 • açıklanamayan iştah kaybı veya aşırı yeme, ardından sırasıyla kilo kaybı veya artış;
 • çok az veya çok fazla uyku;
 • hareketler ve eylemler ya çok yavaş ya da çok hızlıdır;
 • az enerji, çabuk yorulma;
 • gereksiz suçluluk ya da değersizlik duygularıyla bunalmış olmak;
 • Düzgün düşünme, konsantre olma, karar verme yetersizliği;
 • tekrarlayan intihar düşünceleri, planlama ve hatta hayatı sonlandırmaya çalışma.

Bipolar bozukluk semptomları hakkında bilinmesi gereken başka ne var?

Aslında, bipolar bozukluklar, genellikle psikoz, sürekli sıkıntı veya kaygı, melankolik büyüler ve daha fazlasını kapsayan birçok şekilde kendini gösterir. Bunlar hamilelik sırasında güçlenebilir ve mevsime bağlı olarak daha az veya daha yoğun büyüyebilir. Ayrıca, döngüler birbirini daha yavaş, daha hızlı değiştirebilir ve hatta sıra dışı çıkabilir.

Karışık bir bölüm olabilir

Bipolar bozukluk karışık semptomları kafa karıştırıcı bir şekilde açığa çıkarabilir, yani mani, hipomani ve depresyon hemen hemen aynı anda ortaya çıkabilir. Depresyon sinirlilik nöbetleri ile kırılabilir, ardından hasta alternatif olarak tedirgin olur, endişelenir; düşünceleri bir anda yarışır ve bir sonraki an durgunlaşır. Geceleri uyuyamama derecesine kolayca dağılırsınız.

Bipolar bozukluktan muzdarip olabilirsem ne yapmalıyım?

Öfori dönemi ve çok yüksek üretkenlik nedeniyle yükselmiş hissediyorsanız, kutup bozukluğunuz olabilir. Ama biliyorsun ki er ya da geç uyanacaksın ve ruhların kaybolduğunu ve bunun yerine bir depresyon batağı bulacaksın. Dahası, coşkunuz sizi bir avuç dolusu problemle baş başa bırakmış olabilir.

Durumunuzu açıkladığından şüpheleniyorsanız ve öfori büyük ölçüde maniye benziyorsa, zihinsel sorunlar konusunda uzmanlaşmış bir doktora danışın. Durum zamanla daha da kötüye gidecek ve duygusal durumlarınız ve genel olarak hayatınız üzerinde kontrolü yeniden kazanmanıza yardımcı olacak profesyonel tedaviye ihtiyacınız var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *