Categories
Uncategorized

Bhringraj Yağı: Bu Ayurveda Saç Yağını Denediniz mi?

Görünüşe göre her arkamızı döndüğümüzde, spot ışığında başka bir saç yağı var. Ve biz yaşlandıkça, saçlarımız muhtemelen alabileceği tüm nemlendirici mucize yağları kullanabilir! (Hardal tohumu yağı, kimse?) Öyleyse bu Ayurvedik saç yağı radarımıza geldiğinde, iyi haberi en kısa sürede paylaşmak zorunda kaldık! Bhringraj yağı, saça nasıl faydası olduğu, olası yan etkileri ve sağlıkla ilgili diğer nedenlerle neden denemek isteyebileceğiniz hakkında konuşalım.

Bhringraj Yağı nedir?

Assamca’da ‘Kehraj’ ve Tamil’de ‘Karisalankanni’ olarak bilinen Bhringraj, “sahte papatya” olarak bilinen bir bitkiden elde edilen şifalı bir bitkidir. Tayland, Brezilya ve Hindistan gibi nemli bölgelerde yetişir. Yaprak, Ayurveda geleneğinde güçlü bir karaciğer temizleyici olarak kabul edilir ve saç için çok iyidir. Yaşlanma sürecini gençleştiren ve yavaşlatan bir bileşen olan ‘rasayana’ olarak adlandırılır. Ayrıca toz veya kapsül formunda da mevcuttur.

Satın alabilirsin Bhringraj yağı çevrimiçi olarak veya mağazalarda veya kendi başınıza bile yapabilirsiniz! Biraz Bhringraj satın alın ve öğütülmüş yaprakları iki ila üç gün boyunca karıştırın. Ardından, kurutulmuş mermileri bir kavanozun içine daldıracaksınız. Hindistan cevizi sıvı yağ veya susam yağı. Yağın rengi açık yeşile dönene kadar 2-3 gün daha güneşte bırakın.

Bhringraj Yağı Saçlara Nasıl Fayda Sağlar

Ayurveda geleneğinde, bu yağın saçı güçlendirdiği, beyazlamayı önlediği ve hatta saç büyümesini desteklediği söylenir. Bakteri ve mantarlarla savaşmada bile etkilidir, kepekle savaşmanın harika bir yoludur.

Saç Büyümesini Destekler

Laboratuvar fareleri üzerinde 2008 yılında yapılan bir araştırma, bu yağın saç köklerinin sayısını Rogaine’den bile daha fazla artırabildiğini ortaya çıkardı! Ayrıca buna yardımcı olur Bhringraj yağı daha güçlü saçları destekleyen, bilinen bir serbest radikal savaşçısı olan E vitamini içerir.

Gri Saçları Yavaşlatır

Gri saç çoğunlukla genetiktir, ancak bu mümkündür Bhringraj yağı grileşme sürecini yavaşlatabilir veya engelleyebilir. Gri saç, saçta bir pigment kaybı içerdiğinden, bu yağın koyulaştırıcı özellikleri en azından gri saçın görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Kepeği Azaltır

Bu yağın antimikrobiyal ve antifungal özellikleri, kepek ve kuru saç derisini doğal olarak yenmek için harika bir yoldur. Ayrıca kafa derisindeki sedef hastalığına veya diğer cilt tahrişlerine yardımcı olabilen ve hatta kafa derisi dolaşımını artırabilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Bhringraj Saç yağı

Bhringraj Yağının Diğer Faydaları

Bu doğal yağ, E ve D vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve demir içeren vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Bu yüzden bhringraj’ın birden fazla fayda sağlaması şaşırtıcı değil:

  • Rahatlamayı teşvik eder. Magnezyum genellikle gevşetici özellikler. Düşünmek Kas gevşemesi, ruh hali iyileştirme ve uyku için Bhringraj.
  • Bhringraj, Ayurveda tıbbında karaciğer toniği olarak kullanılır. Biraz çalışmalar ortaya çıkardı bitkinin karaciğer hücresi oluşumuna yardımcı olabileceği.
  • Bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Bu antimikrobiyal özellikler, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.
  • Bhringraj iltihaplı cildi rahatlatır. Bu anti-enflamatuar tedavi, sedef hastalığı, dermatit ve hatta bazı akne türlerinin tedavisine yardımcı olabilir.
  • Alzheimer ile ilgili hafıza kaybını iyileştirebilir. Bir 2014’ten itibaren çalışma bhringraj (olarak anılır Eclipta alba) ashwagandha ile birlikte) sıçanların beyinlerinde “mitokondriyal aktiviteyi” artırır.

Bu Ayurveda Yağının Yan Etkileri

Bu yağın yan etkileri genellikle oldukça hafiftir. Diyetinize herhangi bir şey eklemeden önce yine de tıp uzmanınızla sohbet etmek isteyeceksiniz.

Alerjiniz veya hassas cildiniz varsa, bir miktar yağı ön kolunuza uygulayarak ve herhangi bir reaksiyon belirtisi için 30 dakika bekleyerek bir yama testi yaptığınızdan emin olun.

Bhringraj Yağı Nasıl Kullanılır

Saç derisi sağlığını ve dolaşımını iyileştirmek için, bu yağı kafanıza masaj yaparak en az bir saat boyunca emdirin. Yağı su ve / veya yoğurtla karıştırıp durulamadan önce 30 dakika bekleterek de saç maskesi yapabilirsiniz.

Gri saçları tedavi etmek istiyorsanız, bir çay kaşığı bhringraj ve iki yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Isıtılmış karışımı saçınıza masaj yapın ve bir saat sonra yıkayın.

Götürmek

Bu şifalı bitki yağ, kapsül veya toz halinde bulunur ve birçok sağlık ve saç faydası taşır. Bakteriyel enfeksiyonları önlemeye, iltihaplı cildi yatıştırmaya ve hatta saç büyümesini kolaylaştırmak için kafa derisi dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu söyleniyor! Ancak emin olun ve ağızdan yutmadan önce doktorunuzla veya doktorunuzla sohbet edin.

İlgili Makale: Diyet hevesleri gelip gidebilir, ancak Ayurveda hiçbir yere gitmiyor – bu sağlık uygulaması yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da başladı! Bu geleneksel tıp biçimine eşlik eden diyet, sağlıklı bir vücut oluşturmak için vücut tipinize göre yemeyi içerir. tüm gıdalaregzersiz, uyku ve dikkatli yaşam. Hakkında daha fazla bilgi için tıklayın. Ayurvedik diyet, dosha’nızı nasıl belirleyeceğiniz ve bu eski yemek planının artıları ve eksileri.

Bu makaleyi beğendin mi? Kaydolun (ücretsiz!) Ve size her hafta bunun gibi harika makaleler göndereceğiz. Buradan ücretsiz abone olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *