Categories
Uncategorized

2021’de Sağlığınızı Güçlendirmenin Basit Yolları | Sağlık

Rahatlık, para veya sosyal yaşam gibi başka şeyler pahasına sağlığımızı genellikle görmezden geliriz. Neredeyse her alanda en iyi menfaatlerimizin peşinde koşuyoruz, ancak daha sonra sahip olduğumuz en temel varlığımız olan sağlığımızı beslemeyi unutuyoruz. Yeni yıl yaklaşırken, senaryoyu tersine çevirmenin ve sağlığınıza ve iyiliğinize daha fazla enerji vermenin zamanı geldi.

Bu Kanıtlanmış Sağlığı Artırıcı İlkeleri Deneyin

Son birkaç on yılda insan vücudu ve fiziksel sağlığı ve duygusal refahı nasıl en üst düzeye çıkaracağımız hakkında çok şey öğrendik. Gelecek yıl boyunca bakmak, hissetmek ve en iyi performansınızı sergilemek için kendi hayatınıza uygulayabileceğiniz kanıtlanmış bazı ilkeler aşağıda verilmiştir.

1. Ne İçtiğinizi İzleyin

Sabahları bir fincan kahvede ya da akşam yemeğinde ara sıra bir bardak kırmızı şarapta yanlış bir şey yoktur, ancak aşırı kafein ve alkol tüketimi olumsuz etkileri var karaciğeriniz, dişleriniz, kalbiniz, metabolizmanız ve uyku döngünüzde.

İzlemeniz gereken sadece alkol ve kafein değil. Ayrıca şekerli içecekleri de gözden geçirmelisiniz.

Şekerli içecekler, tüketebileceğiniz en besleyici gıda maddelerinden bazılarıdır. Beynin yapamıyor sıvı şekerden kalori ölçmek katı yiyeceklerle aynı verimli ve doğru şekilde. Bu nedenle, bir soda veya şekerli spor içeceği içtiğinizde, aslında daha fazla toplam kalori tüketirsiniz.

Şekerli içeceklerin tadı güzel olabilir, ancak sizi halsiz ve halsiz hissettirirler. Ayrıca tip 2 diyabet, obezite ve kalp hastalığı ile güçlü bir şekilde ilişkilidirler. Suya yapışırsanız, olumsuz sağlık etkileri olasılığınızı azaltırsınız.

2. Taze, Doğal Gıdalara Odaklanın

Modası geçmiş diyetler ve beslenme trendleri sayesinde, ne yiyip neyden kaçınılması gerektiğini bilmek her zaman kolay değildir. Ancak her zaman geçerli olan oldukça basit bir kural vardır: taze, doğal yiyecekler tüketin ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Bu yaklaşımı izlerseniz, ne yiyeceğiniz konusunda endişelenmek için neredeyse zaman harcamanıza gerek kalmaz.

3. Dişlerinize İyi Bakın

Ağız hijyeni, genel sağlığınız için inanılmaz derecede önemli olan ancak çoğu zaman ihmal edilen bir şeydir. Sağlığınızı korumak istiyorsanız, yapmanız gerekenler diş etlerine ve dişlerine özen göster.

Diyet, ağız sağlığında özellikle önemli bir rol oynar. Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin yiyecekleri daha fazla yemeye çalışın.Aynı şekilde, gevrek meyveler ve sebzeler lif bakımından yüksektir ve dişlerden yiyecek ve plağı çıkarmak için harikadır.

4. Daha İyi Uyuyun

Her ikisi de önemli olsa da, uyku kalitenize miktardan çok daha büyük bir rol verilmelidir.

Kaliteli uyku ne demektir? Ulusal Uyku Vakfı bunu şu şekilde tanımlar:

  • 30 dakika veya daha kısa sürede uykuya dalmak
  • Yatakta geçirilen toplam sürenin en az yüzde 85’i uykuda olmak
  • Uykuya dalmadan önce 20 dakikadan daha az uyanık olmak
  • Gecede birden fazla uyanmama

Bu kutuların her birini kontrol etmekte zorlanıyorsanız, uyku alışkanlıklarınızı ve ortamınızı yeniden gözden geçirin. Uykuya yaklaşımınızdaki basit bir değişiklik, her sabah kendinizi daha iyi dinlenmiş hissetmenize neden olabilir.

5. Her Gün Egzersiz Yapın

Her gün spor salonunda bir saat geçirmenize gerek yok, ancak günlük fiziksel aktiviteye ihtiyacınız var. En iyi sonuçlar için, kalp atış hızınızı en az 30 ila 45 dakikalık kesintisiz kardiyovasküler egzersizle artırın. Bu, koşu, yüzme, basketbol veya Pilates’i içerebilir. Ne seçerseniz seçin, sadece vücudunuzu hareket ettirdiğinizden emin olun! (Çok fazla hareketsiz davranış dolaşımınızı, eklemlerinizi, kaslarınızı ve zihinsel sağlığınızı mahvedecektir.)

Önce sağlığınızı koyun

Kalkıştan önce bir uçuş güvenliği sunumuna dikkat ettiyseniz, başkalarının da aynısını yapmasına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takmanın klasik tavsiyesini duymuşsunuzdur. Ve bunun nedeni oldukça basit: Önce kendinize bakmazsanız başkalarına yardım edemezsiniz.

Aynısı günlük yaşamınız için de geçerlidir. Sağlıklı değilseniz, çevrenizdeki insanların kendilerinin en iyi hali olmalarına nasıl yardım edebilirsiniz?

Sağlığınızı arka plana itmeyi bırakıp onu en önemli önceliklerinizden biri haline getirmenin zamanı geldi. Ne yediğinizden nasıl uyuduğunuza kadar, günlük olarak verdiğiniz kasıtlı kararlar genel sağlığınız ve refahınız üzerinde kümülatif bir etkiye sahiptir.

2021’de sağlığımızı daha ciddiye almak için bir anlaşma yapalım!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *