Categories
Uncategorized

100 yıldan uzun süredir piyasada olan 17 güzellik ürünü!

Yardley bugün zararsız olabilir ancak dünyadaki en eski tescilli güzellik markasıdır. Aslında kayıtlar, şirketin resmi olarak 1770’te kuruldu, hikayesi aslında 1600’lerde, Kral Charles I’in genç bir adama Londra Şehri için tüm sabunu tedarik etme imtiyazı verdiğinde başladı.

Yardley London’ın sabunlarındaki temel bileşen her zaman olmuştur. yatıştırıcı özellikleriyle bilinen lavanta. Bugüne kadar, özel bir lavanta türü var – Lavandula augustifolia – bu, İngiltere’nin güneyinde Yardley London için özel olarak yetiştirildi. Markanın kraliyet himayesinden yararlanmaya devam etmesine şaşmamalı, Kate Middleton en son tedarikçidir.

Bonus gerçek: 1971’de Yardley, Formula 1 Grand Prix’sinde British Racing Motors ekibine sponsor oldu. 1972’de şirket, 1974’e kadar sponsor olduğu McLaren’e geçti.

Armut Sabunu, 1807

Andrew Pears tarafından 1789’da Londra, SoHo’da bir berber stüdyosu olarak kurulan Pears, başlangıçta çok özel bir grup meslektaş ve soylu için ayrılmıştı. 1807’de (bu neredeyse 210 yıl önce!), Gliserin ve diğer doğal ürünlerden oluşan son derece nazik formülü nedeniyle başlangıçta ‘İngiliz Cilt Sabunu’ olarak faturalandırılan dünyanın ilk şeffaf sabun kalıbı geldi.

Yapması üç ay sürdü (hala yapıyor!) Ve 1851’de Büyük Sergide sabun ödülünü kazandı.

armut sabunu geçmişiThayers Orijinal Cadı Hazel, 1847

Ne ayırdı Thayers bir dizi işletmeden, cadı fındığının çeşitli faydaları özünün damıtılmamış çalılardan yapılması ve böylece en yüksek kalitede terapötik tanenlerin korunmasıydı. Bugüne kadar, 150 yıldan fazla bir süre sonra, birkaç yüz toneri bu alkolsüz büzücünün cilt güçlendirici özellikleriyle rekabet edebilir.

thayers-geçmişiBourjois Küçük Yuvarlak Saksı Allık, 1863

1863’te Parisli aktör Joseph-Albert Ponsin, karmaşık bir tarife dayanarak dünyanın ilk pudra allıklarını yarattı: Ölçülen miktarda tozu, suyu ve sedefi dikkatlice birleştirin, dikkatlice karıştırın, yuvarlak kalıplara dökün ve fırına koyun. pişirmek. Şimdi, 150 yıl sonra, küçük yuvarlak yuvarlak Bourjois allık markanın en çok satan hatlarından biri olmak için sahne makyajının ötesine geçti.

Ve bu orijinal ikonik Little Round Pots’a direnemeyen koleksiyoncular için Bourjois, düzenli olarak sınırlı sayıda vintage serisini piyasaya sürüyor.

Bourjois-geçmişiPenhaligon’un Hamam Buketi, 1872

Biri olmayan bir marka olarak dört bir asırdan fazla bir süre sonra raflardaki orijinal karışımlarından Penhaligon bir dizi kraliyet emri almıştır. Parfümeri, 1860’ların sonlarında Londra’ya taşınan ve Jermyn Caddesi’nde dükkan açan bir Cornish berberi olan William Henry Penhaligon tarafından kuruldu. İlk kokusu Hamam Buketi, yan taraftaki Türk hamamından gelen baş döndürücü aromalardan ilham almıştır.

Hammam Bouquet, Blenheim Bouquet (1902’de Malborough Dükü için ısmarlama bir koku olarak hazırlanmış), English Fern ve Douro (her ikisi de 1911) ile birlikte bugüne kadar müşterilerin favorisi olmaya devam ediyor. Tarih sevenler için mutlu bir şekilde, William Penhaligon’un şişe tasarımı bile büyük ölçüde değişmeden kaldı ve kurdele parlaması bizi Kraliçe Victoria’nın İngiltere’sine geri götürüyor.

penhaligons-tarihVazelin, 1872

Petrol kuyularının moda olabileceğine inanır mısın? Robert Chesebrough’un elinde bu bir evet. Cheseborough, Pennsylvania’daki Titusville’de petrol ararken Vaseline’ı kurdu. Petrol sondaj kulesi çalışanlarının, kesikleri ve küçük yanıkları iyileştirmek için “çubuk balmumu” – matkap kalıntısı – kullandıkları gözlemi, kimyagerin hayal gücünü yakaladı. Daha sonra on yılın büyük bir kısmını çubuk mumunu saf, beyaz vazelin haline getirerek geçirdi. Vazelin. İsim, Almanca’nın bir kombinasyonundan geldi Wasser (su) ve Yunanca Oleon (sıvı yağ).

Ancak, eczane sahipleri bundan etkilenmedi ve bu yüzden Cheseborough yola çıktı ve malların reklamını yaptı. Modus operandi? Kendi vücudunu yaralar ve etkisini göstermek için etkilenen bölgelere Vazelin yayardı (bunu evde denemeyin!).

Kısa süre sonra, Vazelin dakikada bir kavanoz oranında satmaya başladı ve Kraliçe Victoria, 1883’te Chesebrough’u şövalye yaptı ve mucide her gün kullandığını söyledi!

Bonus gerçek: Cheseborough yemek yedi her gün bir kaşık vazelin. Bunu cidden önermesem de, mucit 96 yaşına kadar yaşadı.

Bir diğeri bonus gerçek: 1886’da, İmalat ve İnşaatçı bildirildi: “Fransız fırıncılar, kek ve diğer hamur işlerinde vazelinden büyük ölçüde yararlanıyor. Domuz yağı veya tereyağına göre avantajı, hamur işi ne kadar eski olursa olsun, küflenmeyecek olmasıdır. “

vazelin geçmişiListerin, 1879

Missouri’li kimyager Joseph Lawrence tarafından cerrahi antiseptik olarak geliştirilen Listerine, adını antiseptik cerrahinin öncüsü Baron Joseph Lister’den almıştır. Yıllar geçtikçe, mentol, timol (kekik), okaliptol (okaliptüs) ve metil salisilat (keklik üzümü) kombinasyonu, belsoğukluğu ve cerrahi yaraların yıkanmasından boğaz ağrılarının tedavisine, yatıştırıcı böcek ısırıklarına kadar çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. yeri temizlemek.

Bununla birlikte, Listerine diş hekimlerinin dikkatini çektiği 1895’te gerçekten adım attı. Aslında, ‘ağız kokusu’ (Latince ‘ağız kokusu’ anlamına gelir) Listerine çalışanları tarafından icat edildi ve bu, reçetesiz satılan ilk reçetesiz gargara oldu.

Bir noktada Listerine sigaraları bile üretiyorlardı!

Bugün 138 yıllık sıvı, Johnson & Johnson portföyündeki en eski ürün olmaya devam ediyor.

listerine geçmişiFildişi Sabunu, 1879

Procter & Gamble’dan kimyager James Gamble, Fildişi sabun kalıplarına fazladan hava çırpılmış, sadece dünyanın ilk yüzen sabununu (avantaj: banyo yaparken kaybolmaz!) değil, aynı zamanda% 99.44 saf olanı da yarattı. 138 yıldır güçlü olan Fildişi sabununun iyi belgelenmiş bir başka kullanımı daha var: Sabun taneleri 1920’lerden beri Noel ağaçları için “kar” yaratmak için temel bir ürün.

Bonus gerçek: ‘Ivory’ adı Harley Procter tarafından benimsendi 45. Mezmur’u bir İncil okumasında dinledikten sonra.

WTF gerçeği: Araştırmacılar, 1994’te çocuklardan bir sabun tadı testi yapmalarını istedi ve Fildişi sabunun tadı en az iğrençti. Ummm… !! ??

fildişi sabunu geçmişiSmith’in Rosebud Salve, 1892

Dr. GF Smith tarafından çatlamış dudaklar, tıraş bıçağı yanması, hemoroid ve bebek bezi döküntüleri gibi sorunlara yardımcı olmak için çok amaçlı bir merhem olarak icat edilen Smith’in Rosebud Salve, hala piyasadaki en çok amaçlı ürünlerden biri. Ben şahsen kuru ciltten makyaja kadar her şey için kullanıyorum (her makyaj sanatçısı sahne arkasında size en iyi vurgulayıcıyı yaptığını söyleyecektir!).

Ve merhem artık daha verimli tüplerde de gelirken, hiçbir şey beni havalı, eski, eczane tipi kutulardan ayıramaz. 3.500 teneke kutu Smith’in Rosebud Salve her gün dünyanın bir yerinde satılmaya devam edin!

Shiseido Eudermine, 1897

1872’de Arinobu Fukuhar tarafından Ginza, Tokyo’da kurulan Shiseido, sadece Japonya’nın ilk “batı tarzı” eczanesi değil, aynı zamanda ülkede dondurma piyasaya süren de oldu. Shiseido Dondurma Salonu 1928’de şubesini açtı ve bugün hala faaliyet gösteriyor.

Markanın ilk güzellik ürünü – Eudermine denilen yumuşatıcı bir losyon – 1897’de piyasaya sürüldü. Bu losyon 120 yıl sonra hala Shiseido tezgahlarında ve yeterince sert görünüyorsa orijinal ambalajında ​​bulunabilir.

Başka bir kült ürün – Shiseido Gökkuşağı Yüz Pudrası – 100. yılı için tam zamanında sınırlı sayıda piyasaya sürülüyor. Bu, dünyanın ilk renk düzeltme ve ruh hali aydınlatmalı yüz pudralarından biriydi!

eudermine-shiseido-geçmişiPond’s Cold Cream, 1907

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *