Categories
Uncategorized

Stres Saçınızı Nasıl Etkiler?

O kadar stresli miydin ki, deyim yerindeyse “saçını çekebilirsin”? Zahmet etmeyin – stres saçınızın sizin için kendini çekmesine neden olur. Saç dökülmesi ve stres bazı abartılı çizgi film görüntüleri değildir; saçınız vücudun hassas bir parçasıdır. Vücudunuz bunu organların aksine gerekli olmadığını düşündüğünden, stresin etkilerini hissedecek olan vücudunuzun ilk bölümlerinden biridir. Saçınızın her zamanki gibi hissetmediğini fark ettiyseniz, bir stres kontrolü yapmak ve bu işaretleri kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Saç Stresden Nasıl Etkilenir?
Saç dökülmesi veya hasarı ile yaşam olaylarından kaynaklanan stres arasındaki bağlantıyı kurmak zor olabilir. Saçın kendine ait, daha uzun bir büyüme döngüsü olduğundan, stresli hissettikten 6 ila 12 hafta sonrasına kadar saçınızda bir fark görmeye başlayamayabilirsiniz. Saçınızın ortalamadan daha fazla miktarda döküldüğünü görüyorsanız, stres seviyenizi yeniden değerlendirmenin zamanı geldi.

Stresin saçınızı etkileme şekli esas olarak hormonlardan ve stresin hormonlarınızı nasıl değiştirdiğinden kaynaklanır. Başlıca suçlu kortizol olarak bilinen kötü hormondur; Kortizol seviyeniz arttığında, başınızdaki saç sayısı azalmaya başlayabilir.

Ancak stresten etkilenen sadece saçınız değildir. Saç deriniz de strese tepki verir ve tepkisi çok daha hızlıdır. Kepek veya kafa derisi kaşıntısında bir artış fark ederseniz, bu strese bağlı hasarın artmakta olduğu önemli bir kırmızı bayrak olabilir. Saç derinizin kendi mikro florası vardır ve hormon değişikliklerine karşı savunmasızdır. Bu olumsuz değişiklikler meydana geldiğinde, kafa derisi sorunları ortaya çıkar.

Stresin etkisinin bir başka belirtisi de aşırı yağlı saç derisidir. Stres nedeniyle hormonlardaki bu değişiklikler kafa derinizin aşırı yağ üretmesine ve köklerin yağlı olmasına neden olabilir.

Stres Etkilenmiş Saçlar Nasıl Yönetilir
Stresli saçların tüm belirtilerine sahipseniz ve buna neden olabilecek bir stres hissettiğinizi biliyorsanız, kötü haberlerin taşıyıcıları olmaktan nefret ediyoruz, ancak saçınıza yardım etmenin gerçekten tek bir yolu var – stresi azalt . Söylemesi kesinlikle yapmaktan daha kolay, ama saçınızı bir elçi olarak düşünün; sorun, saçınızın stresli yaşam tarzınızla başa çıkmaması değil. Yaşam tarzınız saçınızı zorlar.

Bu durumda yapılacak en iyi şey, ipucunu almak ve gününüze biraz stres atmaktır. Bu kısa bir yoga seansı, biraz meditasyon ya da Netflix önünde biraz kanepe zamanı ya da iyi bir kitap okumak olabilir. Saçınızın iyiliği için rahatlayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *