Categories
Uncategorized

Sigara İçenlerin Daha Şiddetli Koronavirüs Belirtileri Var | Sağlık

Los Angeles California Üniversitesi’nden Amerikalı biyologlar, sigara içenlerde daha şiddetli covid-19 formu geliştirme riskiyle ilişkili moleküler mekanizmaları analiz ettiler. Sonuçlar, Cell Stem Cell adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Görselin kaynağı: Gomperts, Purkayastha, Cell Stem Cell, 2020

Bunlar, SARS-CoV-2 (yeşil renkli) ile enfekte olmuş hücreleri içeren hava yolu doku modellerinin mikrograflarıdır. Fotoğrafta gördüğümüz gibi, sağda sigara dumanı ile tedavi edilen doku, soldaki sigara içilmeyen dokuya göre 2-3 kat daha fazla enfekte hücreye sahipti.

Kaliforniya Rejeneratif Tıp Enstitüsü uzmanları, bir hücre modeli aracılığıyla, covid-19 ile enfekte bir sigara içicisinin solunum yolunda meydana gelen süreçleri yeniden yarattı. Solunum yolunun üst kısmı, virüsün ulaştığı ilk bölgedir. Virüsleri, bakterileri ve toksinleri yakalamak için mukusun üretildiği yer burasıdır. Bu alan, mukusu yukarı ve dışarı iten minik parmaklarla dolu. Brigitte Gomperts, Pulmoner Tıp Profesörü.

Ayrıca sürecin nasıl işlediğini de açıkladı. İlk olarak, sigara içmeyen beş kişinin akciğerinden kök hücreler alındı. Daha sonra bu hücreler sigara içme sürecini taklit ederek günde 3 dakika sigara dumanı ile tedavi edildi.

Bu tür hücre modelleri, 10 yılı aşkın süredir akciğer hastalıkları araştırmaları için kullanılmaktadır ve sigara içen bir kişinin solunum yolundaki değişiklikleri taklit ettiği kanıtlanmıştır.

Daha sonra bu hücrelere SARS-CoV-2 bulaştı, böylece araştırmacılar kontrol hücrelerini ve “sigara içen” olanları karşılaştırabildi.

Sonuç olarak, dumanla tedavi edilen hücre modelleri koronavirüsten daha ciddi şekilde zarar gördü. Bilim adamları orada 2-3 kat daha fazla enfekte hücre buldular.

Araştırmacılar, sigara içenlerde hastalığın daha şiddetli bir şekilde gelişmesinin, engellenen aktiviteye bağlı olduğu sonucuna vardılar. interferonlarvirüslerin varlığına tepki veren ve hücrelerin anti-viral savunmasını artıran sinyal proteinleri. Dahası, interferonlar vücuttaki patojenlerin varlığı hakkında diğer hücreleri bilgilendirir.

Profesör Gomperts, insan solunum yolunu bir kaleyi koruyan yüksek duvarlarla karşılaştırırken, sigara içmek bu duvarlarda delikler açıyor. Doğal savunmayı azaltır ve virüsün içeri girmesini sağlar.

Araştırmacılar, bu sonuçların tedavi için terapötik stratejiler geliştirmeye ve sigara içenlerde daha şiddetli covid-19 hastalığı geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini umuyor.

Bu arada, bu Temmuz, Amerikalı biyologlar, sigara içenlerin, e-sigara kullananlara kıyasla koronavirüse daha yatkın olduğunu keşfettiler.

Araştırma ayrıca, her iki sigara türünün de akciğer iltihabına neden olduğunu, ancak tütün alımının akciğer hücrelerinin yüzeyindeki ACE2 reseptörlerinin sayısında artışa neden olduğunu gösterdi. ACE2, bazı koronavirüsler için hücrelere giriş noktaları olan Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 anlamına gelir.

Şu ya da bu şekilde, en iyi seçim sigara içmemektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *