Categories
Uncategorized

Saçınızın Bu Vitamine İHTİYACI VAR – Yeter mi?

Her zaman en iyi şampuanları, saç kremlerini ve saç fırçaları saçlarımızın yumuşak, kıvrımsız ve dolgun görünmesini sağlamak için. Ancak günün sonunda saçlarımız sağlığımızın bir yansımasıdır. Vücudumuzun sağlıklı saç uzaması, gücü ve parlaklığı sağlamak için ihtiyaç duyduğu bazı vitaminler vardır. Bu vitaminlerden biri folik asittir! Folik asit ve folat, diyetinizde ne kadar ihtiyacınız olduğu ve saç için folik asit faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Folik Asit Nedir?

Folat ve folik asit, vücudun sağlıklı yeni hücreler yapmasına yardımcı olan suda çözünür bir B vitamini formlarıdır. Folat gıdalarda doğal olarak bulunurken folik asit, vitaminin sentetik bir şeklidir. 1990’lardan beri, soğuk tahıllar, un, kraker, makarna ve daha fazlası gibi çeşitli yiyeceklere folik asit eklenmiştir. Ancak, doğal olarak Folat bakımından zengin yeşillikler (ıspanak, brokoli ve marul), kuşkonmaz, bamya, meyveler (kavun, limon, muz), portakal suyu, domates suyu ve daha fazlasını içerir.

Folat ve Folik Asit Arasındaki Fark Nedir?

Folik asit ve folat vücutta aynı etkilere sahiptir, ancak biraz farklıdırlar. Folat veya folasin veya B9 vitamini, çeşitli gıda kaynaklarında doğal olarak bulunur.

Folik asit, besinleri güçlendirmek için takviyelerde kullanılan folatın sentetik versiyonudur. Bir kez tüketildiğinde, biyolojik olarak aktif bir folat formuna dönüşür.

Bu vitamin fiziksel sağlık için çok önemlidir ve diyetinizde yeterince almadığınızda, eksikliğin önemli yansımaları olabilir. Folat eksikliği anemiye, yorgunluğa, baş ağrısına, halsizliğe, zayıf konsantrasyona, gastrointestinal sorunlara, kalp çarpıntısına ve nefes darlığına neden olabilir. Görünüşümüz üzerinde de olumsuz etkileri olabilir – anemi saçlarımızın ve tırnaklarımızın kırılgan ve sağlıksız olmasına neden olur.

Folat ve Folik Asidin Faydaları

Folik asit, kandaki düşük folat seviyelerini ve yüksek homosistein seviyelerini önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Düşük ve doğum kusurlarını önlemek için hamile kadınlar için en yaygın olarak kullanılsa da, folik asit ayrıca depresyon, işitme kaybı ve bilişsel gerileme gibi durumlar için de kullanılır. Folik asit, kalp hastalığı ve felç riskini bile azaltabilir. Çalışmalar, folik asit takviyesi almanın Yüzde 10 azalma inme ve kardiyovasküler hastalıklarda yüzde 4 azalma.

saç için folik asit faydaları

Saç İçin Folik Asit Faydaları

Folik asit vücuttaki kırmızı kan hücrelerine yardımcı olarak saç büyümesine yardımcı olur. Kısacası kırmızı kan hücrelerimiz, saç kökleri dahil tüm organlarımıza oksijen taşır. Saç köklerimiz çalışabilmesi için bu oksijene güvenir. Bu nedenle, kırmızı kan hücrelerimiz olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, saç köklerimiz sağlıklı saçların temeli olan yeterli keratin üretmeyecektir. Ayrıca DNA nükleotidlerinin ve amino asitlerin doğru sentezine yardımcı olur. Yani kökleri besleyerek saçlara parlaklık ve hacim kazandırır.

Aslında, folat eksikliği ve otoimmün kaynaklı saç dökülmesi, el ele gitme eğilimindedir. Ve folat eksikliği sadece saçlarımızın dökülmesine neden olmaz – aynı zamanda erken beyazlamaya ve renk kaybına da neden olabilir.

Kadınların Ne Kadar Folik Aside İhtiyacı Var?

Zaten günlük bir vitamin alıyorsanız, günlük değerin% 100’ünü aldığınızdan emin olmak için etiketi kontrol edin. Çoğu kadın her gün 400 mikrogram (mcg) folik aside veya ayrı bir takviyede aynı miktarda folik aside ihtiyaç duyar.

Folik asit önerileri ülkeye göre değişir, ancak genel olarak konuşursak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınların günde yaklaşık 400 mikrograma ihtiyacı vardır. Yine, vitamininizin Günlük Değerini kontrol edin. Diğer kadınların 1000 mikrograma kadar daha yüksek dozlar alması gerekebilir, ancak yalnızca bir doktor gözetiminde ve onayı ile. Bu, orak hücre hastalığı, İltihaplı Bağırsak Hastalığı (IBD) veya Çölyak hastalığı olan kadınlar olma eğilimindedir. Kanser, otoimmün hastalıklar veya epilepsi için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza daha yüksek dozlar sormak isteyebilirsiniz.

Ve folat söz konusu olduğunda (folik asit takviyeleri değil), istediğiniz kadar alabilirsiniz! O yüzden güne o yeşil smoothie ile başlayın!

Folik Asit Almanın En İyi Yolu

Yukarıda belirtildiği gibi, kontrol edin günlük vitamin! Çoğu kadın vitamini günlük folik asit değerini içerir. Bununla birlikte, önceki bölümde bahsedilen durumlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuzdan belirli bir takviye türü isteyebilirsiniz.

Günlük bir vitamin almazsanız,% 100 DV folik asit içeren bir mısır gevreğini kolayca bulabilirsiniz. Sadece diyetinize tamamen güvenmemeye dikkat edin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri ve vitaminleri almasını sağlamak için bir vitamin almak her zaman en iyisidir.

Görünüşe göre hepimiz yeni bir sihirli saç ürünü veya vaat eden bir yağ duyuyoruz. güçlü, parlak saçlar. Ancak bu keskin yağın radarınızın altında uçmuş olma ihtimali çok yüksektir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin saçlar için hardal yağıdiğer cilt faydaları ile birlikte.

Bu makaleyi beğendin mi? Kaydolun (ücretsiz!) Ve size her hafta bunun gibi harika makaleler göndereceğiz. Buradan ücretsiz abone olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *