Categories
Uncategorized

Saçınız İçin Kırışıklıklar: Düşünmediğiniz Yaşlanma Döngüsü

Yaşlanmayı düşündüğünüzde muhtemelen kırışıklıklar akla gelmektedir. Çok az insan saçın nasıl ya da yaşlanacağını düşünüyor, ama öyle. Hayır, aslında saçınızda “kırışıklık” oluşmaz.

Ne yazık ki çoğu insan saçlarının yaşını bilmiyor. Sonunda ona dikkat etmeye başladıklarında, çünkü kaybediyorlar. Çok geç olana kadar beklemek istemiyorsanız, saç dökülmesini önleyebilir ve sağlıklı saç tellerinizi koruyabilirken saç döngüsünü anlamak en iyisidir.

Saçınız dökülmeden önce farklı aşamalardan geçer. İlk yıllarında genç ve sağlıklıdır, sonra ölene kadar yaşlanır. Bu normal bir süreçtir, ancak saçlar çok çabuk dökülürse kontrolden çıkabilir. Saç döngüsünü daha iyi anlamak, erken saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda uzun ve sağlıklı saçların uzamasının da anahtarıdır.

Saç Döngüsü Hakkında
Saçınızın ölmeden ve dökülmeden önce geçtiği farklı aşamaları vardır:

Anajen Faz

Bu, saçınızın hızla uzadığı aktif aşamadır. Bu aşamada saçlar dökülmeden önce 7 yıla kadar uzayabilir. Bu aşamayı uzatmak saçınızı uzatmanın anahtarıdır. Saç kökleriniz aktiftir ve çok fazla saç teli oluşturur. Her saç teli kafa derisine yapışır ve büyümesini desteklemek için besin maddelerine erişebilir.

Katajen Faz

Bu aşama kısadır ve saç tellerinin kafa derisinden uzaklaşmaya başladığı zamandır. Bu aşamadaki saç telleri kırılmaya ve çekilmeye eğilimlidir.

Telojen Faz

Bu, saçınızın uzamasının durduğu zamandır. Ancak yeni saçların çıkmaya başlaması için bir fırsattır (yaşasın bebek kılları!). Dinlenen saçlar dökülmeye hazırlanıyor.

Ekzojen faz

Bu, saçınızın düştüğü zamandır. Endişelenmeyin – her bir saç teli kendi aşamasındadır. Yeni saç tellerinin uzaması için yer açtığı için dökülme tamamen normaldir! Endişe verici olan şey, dökülmenin aşırı olması ve saç derinizde ince lekeler fark etmeye başlamanızdır.

Saç döngüsünü ne bozabilir?
Saçı uzadığından daha hızlı kaybetmek, zamanla saç dökülmesine neden olabilir. Erkek tipi kellik bilinen bir sorundur, ancak kadınlar son birkaç yıldır saç sağlıklarına da odaklanmaya başlamıştır.

DHT (dihidrojen testosteron) olarak bilinen kadın ve erkeklerde kelliğe neden olabilen bir hormon vardır. Vücuda zararlı etkileri olmamakla birlikte saç köklerini etkilediği görülmektedir. DHT, saç köklerinin büyüme aşamasını (anajen) azaltabilir ve dinlenme aşamasını (telojen) uzatabilir. Zamanla, etkilenen foliküller inaktif hale gelir, artık saç üretemez.

Erken saç dökülmesini nasıl önleyebilirim?
Saç uzamasının hayatta kalmanız için hayati olmadığını unutmamak önemlidir. Vücudunuz, kemikleriniz, kaslarınız, dişleriniz, beyniniz, kalbiniz ve akciğerleriniz gibi vücudun daha önemli bölgelerine besin gönderecektir. Başka bir deyişle, sizi hayatta tutmak için gereken her sistem saçınıza göre önceliklidir. Saçınız vücudunuzun (cansız) bir uzantısı olduğu için, tüm ihtiyaçlarınız karşılandıktan sonra uzar. Saç büyümesini sürdürmek için doğru beslenme, nemlendirme ve stres yönetimi önemlidir.

DHT’nin saç köklerini tıkamasını önlemek için, saçınızı daha uzun süre sağlıklı tutmak için alabileceğiniz önleyici tedbirler vardır:

  • Meyveler, sebzeler ve protein bazlı yiyecekler – balık, tavuk ve kuruyemiş gibi pek çok besin içeren yiyecekler yiyin.
  • Susuz kalmayın — her gün en az 2 litre suyu hedefleyin.
  • Alkol dahil işlenmiş abur cubur ve içeceklerden kaçının.
  • Her gün en az 45 dakika egzersiz yapın.
  • Saç derinize her gün en az beş dakika temiz parmaklarla masaj yapın.
  • Saç gözenekliliğinize uygun malzemelerle bitkisel ürünlere geçin. [link to hair porosity post]
  • Nane ve biberiye gibi uçucu yağlara yatırım yapın. Nane yağı, saça besin sağlamak için saç derisine kan akışını iyileştirir.

Daha Uzun Saçlar Nasıl Uzatılır
Saç köklerini aktif tutmak için yukarıda listelenen adımlarla kafa derisini uyarın. Saç uzadıkça daha fazla bakım gerektirir. Uzun saçları elde etmek ve korumak için kafa derisinin sürekli uyarılmaya ihtiyacı vardır ve uçların daha fazla TLC’ye ihtiyacı vardır.

Daha uzun saç, besin maddelerinin saç derisinden uçlara ulaşması için daha uzun bir yol anlamına gelir ve bu da uçların bölünmesine neden olur. Yukarı doğru büyümeye devam eden bölünmüş uçlar, saç derisinden koparken saçın zayıflamasına neden olur. Bu yüzden düzeltmeler faydalıdır – ölü ve kırık uçları gidererek saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

Rapunzel görünümünü elde etmek ve sürdürmek için saç bakımı rutininize eklemek için bazı ek adımlar:

Saçınızı uçlarından ayırın ve yavaşça yukarı doğru ilerleyin.

Saçınızı korumak için uyumadan önce (veya rüzgarlı bir günde) gevşek bir örgü veya topuz halinde giyin.

Geceleri saçınızın nemini korumak için saten bir başlık veya saten bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun.

Yapısını en iyi şekilde desteklemek için saçınızın gözenekliliğini karşılayan ürünlere yatırım yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *