Categories
Uncategorized

Saç Dökülmesine ve İncelmesine Neden Olan 6 Hastalık

Saç dökülmesi ve saç incelmesi ile baş etmek her zaman zordur. Kafanızdan saç fırçanıza doğru öbeklerin kaybolduğunu gördüğünüzde, kendinizi savunmasız ve açıkta hissetmenize neden olabilir. Birçok kadın saçlarını bir tür koruyucu olarak kullanır; Bu korumadan yoksun olma fikrini anlamak zordur.

Vakaların büyük çoğunluğunda, saç kaybı veya incelme tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte, bazen, gibi altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir.

1) Tiroid Hastalığı (Az veya Fazla Aktif)

Tiroidiniz boğazınızın tabanında bulunan küçük bir bezdir. Hormon fonksiyonunu kontrol eder; hormon bozuklukları, saç incelmesi ve dökülmesiyle yakından ilişkilidir. Tiroidiniz aşırı veya yetersiz hale gelirse, sonuçları kafa derinizde görebilirsiniz.

2) Alopesi Areata

Alopesi Areata, saç köklerine saldıran otoimmün bir durumdur. Daha az bilinen otoimmün bozukluklardan biridir, ancak bundan muzdarip olanlar için daha az rahatsız edici değildir. Durum, genellikle biyolojik bir nedeni olmayan standart alopesiden farklıdır ve genellikle bir dahiliyeci ile görüştükten sonra teşhis edilir.

3) Stres

Önemli bir stres dönemi yaşıyorsanız, saçınızın inceldiğini veya fırçalarken daha fazla saç kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. Bunun olması stresli olabilir – bu da sorunlara pek yardımcı olmaz. Nedenin stres olabileceğini düşünüyorsanız, sorunlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bir terapist aramak akıllıca olabilir.

4) Doğum Kontrol İlaçları

Suçlu doğum kontrolünüz ise incelme, saç dökülmesinden daha olasıdır. Bazı açılardan bu olumlu; kullanmayı daha kolay bulacaksınız saç uzatma bantları ve örgüler, böylece kendinize biraz hacim ve uzunluk verebilirsiniz. Bununla birlikte, tespit etmek, tam bir kayıptan daha zordur, bu nedenle yeni bir doğum kontrol yöntemine başlarsanız, herhangi bir zayıflama belirtisine dikkat etmeniz gerekir.

5) Anemi

Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği olarak karakterize edilen, anemi genel popülasyondaki en yaygın rahatsızlıklar arasındadır – ancak tespit edilmesi can sıkıcı bir şekilde zor olabilir. Saç dökülmesi aslında en çok tanınan semptomlardan biridir, bu nedenle başka türlü iyi hissetseniz bile, bu araştırma için bir yoldur.

6) B Vitamini Eksikliği

B kompleks vitaminleri, eğer eksikseniz her türlü hoş olmayan yan etkiyi ortaya çıkarabilir. Semptomlar, ekstremitelerde güçsüzlük veya uyuşukluk ve aşırı yorgunluk ve tabii ki saç dökülmesini içerir. Bu semptomlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, doktorunuzla konuşun. Bu, özellikle et içermeyen beslenmeleri nedeniyle B vitamini eksikliklerine daha duyarlı olan vejetaryenseniz önemlidir.

Saç sıkıntınızdan yukarıdakilerden birinin sorumlu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilgili semptomlara bakın ve doktorunuza danışın. Koşulların dışlanmasını istemekte yanlış bir şey yoktur ve yukarıdakilerin çoğu, standart kan testleri. Bir şeyin yanlış olduğunu düşündüğünüzde doktorunuzun fikrini sormanın bir zararı yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *