Categories
Uncategorized

Saç Büyümesi için En İyi Vitaminler

Birçok insan sorunlarla karşı karşıya, ancak bazıları doğru çözümü buluyor. Benzer şekilde, hasar görmüş saçlarınızda, ağır kırılmalarınızda, saçlarda incelme veya yavaş uzamada, insanların yaptığı tek şey şampuanlarını değiştirmeleridir. Ancak vücudunuzdaki vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Evet, vitaminler sadece saçın sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığın korunmasında da önemli bir rol oynarlar. Vitamin eksikliğini tamamlayarak saçınızda harika sonuçlar görebilirsiniz. İşte sizi ve saçınızı sağlıklı kılarak içten ve dıştan görünüşünüzü değiştiren saç büyümesi için en iyi vitaminler.

Saç Büyümesi için En İyi Vitamin

1.) Saç Büyümesi İçin A Vitamini

A vitamini, saç büyümesi için önemli vitaminlerden biridir. Bildiğiniz gibi, gerekli olan c vitamini, sık görülen soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarla mücadele ederek bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olur. Pek çok insan, C vitamininin saça güç verdiğinin ve saç büyümesini desteklediğinin farkında değildir. C vitamini, vücutta sağlıklı cilt, saç ve tırnakların büyümesine yardımcı olan önemli bir protein olan kolajeni indüklemeye yardımcı olur. C vitamini, vücut dokusunu tahrip eden serbest radikallere karşı savaşan bir antioksidan olarak çalışır. Bu serbest radikallerin hasarlı saçlar için doğması ve saçı zayıflatması amaçlanmıştır. Saç kırılması fark edilirse, C vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

C vitamini takviyesi alabilir ve C vitamini yönünden zengin besinler alabilirsiniz. Brokoli, portakal, filiz, çilek, papaya, Brüksel, kırmızı dolmalık biber, kivi ve lahana gibi yiyecekler.

saç büyümesi için en iyi vitaminler

2.) Daha Uzun Saçlar İçin Biotin

Biotin, saç büyümesi için en iyi vitaminlerden biridir. Sağlıklı ve daha uzun saçlar istiyorsanız biotini unutmayın. Bu, daha hızlı saç büyümesi için ek olarak yaygın olarak kullanılan ünlü bileşenlerden biridir. Biotin daha sağlıklı saç büyümesini destekler. Aynı zamanda protein ve glikozu bir amino aside parçalamaya yardımcı olur. Saçın kendisi bir protein olan ve sağlıklı bukleleri destekleyen keratin açısından zengindir.

Çoğu insan her gün gıdalardan yeterli biotin almadığından, bu vitamin suda seyreltilir, böylece tutulamaz ve yıkanamaz, ya kullanmazsa. Biotin bakımından zengin birçok ürünün mevcut olduğunu görebilirsiniz. Bu yiyecekleri mantar, somon, fıstık ezmesi, yumurta, avokado ve çok daha fazlası gibi biyotinleri elde etmek için tüketebilirsiniz.

3.) Saçları Daha Hızlı Uzatmak için E Vitamini

E vitamini, sağlıklı saç büyümesi için yaygın olarak kullanılan vitaminlerdir. Dokuyu onaran ve inşa etmeye yardımcı olan antioksidanlar gibi çalışır. Ayrıca tohum, avokado, badem ve brokoli gibi E vitamini içeren yiyecekler de yiyebilirsiniz. Saç derisini E vitamini ile beslediğinizde bile, iltihabı azaltır, oksijen kaynağını artırır, hasarlı saç köklerini onarır ve kan dolaşımını iyileştirir. Saç büyümesini desteklemek için E vitamini yağı ile masaj yaptırıldığı söyleniyor. Saç büyümesi için etkili vitaminlerden biri olan E vitamini alabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir büyüme için saç maskesini de deneyebilirsiniz. Bunun için iki vitamin kapsülü açıp hindistancevizi yağı ile karıştırmanız gerekiyor. Bu karışımla parmak uçları yardımıyla dairesel hareketlerle masaj yapın. Karışımın 20 dakika saçı emmesine izin verin ve normal bir yıkamayla yıkayın.

4.) Saçınızı Uzatmak için B Vitamini

Saç büyümesi için gerekli vitaminlerden biri olduğu için. B vitamini, sağlıklı kalmada büyük rol oynayan sekiz vitaminden (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) oluşan bir demettir. Aynı zamanda enerjimizi, sinirlerimizi, kasımızı, metabolizmamızı, tırnaklarımızı, saçlarımızı ve cildimizi de etkiler. Bu vitaminler, sağlıklı saç büyümesi için çok önemli olan hücre büyümesini ve bölünmesini teşvik etmek için bir araya geldiğinde. Bu yüzden sağlığınız için iyi olmayan B vitamini eksikliğinden kaçının.

Halsiz hissediyorsanız, saçınız hızlı uzamıyorsa veya kolayca çürüyorsa, B vitamini eksikliğinden muzdarip olursunuz. Eksikliği gidermenin en kolay yolu, onları diyet planınıza dahil etmektir. Et, kuruyemiş, yumurta, sebze ve tahıllar gibi B vitamini açısından zengin yiyecekler vardır. Doğru diyeti almıyorsanız, ürünleri B vitamini almak için kullanabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenizi sürdürmenize yardımcı olacak takviye edebilirsiniz.

5.) Daha Uzun Saçlar İçin D Vitamini

Çoğu insan, daha sağlıklı saç folikülü büyümesini destekleyen D vitamininin önemini anlamıyor. En iyi ve en kolay D vitamini, güneşin önünde durmaktır. Her gün 15-20 dakika önde dolaşmalısın. Yağlı balık, yumurta, mantar, somon, ton balığı, süt ve mantar gibi D vitamini yönünden zengin gıdalardan D vitamini alabilirsiniz. Yani saç büyümesi için gerekli vitaminlerden biri olan d vitamini.

6.) Daha Uzun Saçlar İçin Magnezyum

Magnezyum saç büyümesi için vitaminlerden biri olmasa da saç büyümesinde çok önemli olan bir mineraldir. Magnezyum, vücudunuzun düzgün bir şekilde işlev görmesine yardımcı olan önemli bir mineraldir. Magnezyum yönünden zengin besinler alarak diyetinize magnezyum eklersiniz. Kabuklu yemişler, tohumlar ve somon gibi yiyecekler saç derinizin sağlıklı ve daha güçlü saçlar geliştirmesine yardımcı olur. Magnezyum eksikliği kalp krizi, kabızlık, tip 2 diyabet, depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluğa yol açar.

7.) Saç Büyümesi İçin A Vitamini

A vitamini, hücre büyümesini destekleyen saç büyümesi için vitaminlerden bir diğeridir. Hasar ve kırılmanın önlenmesinde esas olan sebum üretimine yardımcı olur. A vitamini eksikliğinden kaçınmak için A vitamini açısından zengin yiyecekler yiyebilirsiniz.Kavun, havuç ve koyu yeşil yapraklı yiyecekler A vitamini açısından çok zengindir. A vitamini eksikliğinin belirtileri cilt ve görme problemleridir.

8.) Uzun Saçlar İçin Niasin

Niasin, B ailesinde bulunan saç büyümesi için etkili vitaminlerden biridir. Vitamin, saç derisini beslemeye yardımcı olur ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saçınızda niasin eksikliği varsa kırılgan, cansız hale gelir ve dökülebilir. Niasin eksikliği, pellagra olarak bilinen bir durumdur. Pellagra’nın belirtisi ishal, mide bulantısı, kuruntu veya zihinsel karışıklık ve pullu cilt yaralarıdır. Mantar, avokado, hindi, tavuk göğsü ve ton balığı gibi niasin açısından zengin yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *