Categories
Uncategorized

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Yıpranmış saçlarınızı, bankanızı tamamen bozmadan nasıl tamir edeceğinizi bulmakta zorlanıyor musunuz? Mağazadan satın alınan saç ürünleri son derece pahalı olabilir ve bu ürünlerin çoğu, parabenler, formaldehit, sülfatlar, ilave koku ve benzen dahil olmak üzere saçınızın gerçekten ihtiyaç duymadığı ek bileşenler içerir. Bu bileşenler cildinizi tahriş edebilir, saçınızı daha da kurutabilir ve hatta aşırı maruziyet durumunda solunum problemlerine veya kansere neden olabilir.

Saçınızı nemlendirebilecek, foliküllerinizi güçlendirebilecek ve genel sağlığınıza fayda sağlayabilecek sayısız doğal çözüm vardır. Bu ilaçlar, zarar görmüş saçınızı daha da kötüleştirebilecek kimyasallar ve gizli bileşenler içermez. Doğal ilaçlara ek olarak, uzun vadeli saç sağlığını geliştirmek için günlük saç bakımı rutininize uygulayabileceğiniz birkaç temel uygulama vardır. Hasarlı saçlarınızı onarmak ve sonsuza kadar sağlıklı tutmak için hemen atmaya başlayabileceğiniz bu basit adımları inceleyin!

Besin değeri yüksek yiyecekler ye.

Saçınız, yediğiniz besinleri ve doğrudan uyguladığınız besinleri emer. Besin değeri çok az olan veya hiç olmayan tonlarca abur cubur yerseniz, saçınız kuru, kırılgan ve donuk olacaktır. Vitamin ve antioksidan bakımından zengin sağlıklı besinler yerseniz, saçınız güçlü, sağlıklı ve parlak olacaktır.

Saç sağlığı için en iyi yiyeceklerden bazıları yaban mersini, chia tohumu, nar, avokado, havuç, badem, yeşil yapraklı sebzeler ve kinoadır. Bol su içmek aynı zamanda saçınızı daha nemli tutar ve sonuçta daha az uzun vadeli hasarla sonuçlanır.

Ayrıca, şampuanlama ve bakımdan sonra veya saçınızın toparlanmaya ihtiyacı olduğunu hissettiği günün herhangi bir saatinde uygulamak için vitaminleri ezerek ve herhangi bir saç yağıyla karıştırarak doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz!

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Saçınızı şampuanlamadan önce tarayın.

Saçlar ıslandığında daha kırılgan hale geldiği için, şampuanlama ve yumuşatma sırasında saçı aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, şampuanlama sırasında karışmaması için saçınızı ıslatmadan önce nazikçe taramaktır.

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Sıcak duşlardan kaçının.

Sıcak su saça zarar verir ve saçı gerçekten kurutabilir. Duş alırken, dayanabiliyorsanız ılık veya soğuk su kullanın. Soğuk su, saç köklerini düzleştirerek ve saç derinizdeki tutuşunu güçlendirerek saçınızı daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı hale getirir.

Soğuk su ayrıca saç derinizdeki gözenekleri “kapatır”, bu da saçınızın fazla kir ve yağların gözeneklerinize girip tıkamasını önleyerek daha uzun süre temiz kalmasını sağlar. Tüm bu faydalar cildiniz için de geçerlidir!

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Ürün yerine uçlara yağ uygulayın.

Avokado, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi her türlü doğal yağı sürmek kuru ve yıpranmış saçları nemlendirir. Öte yandan, tonlarca koku ve kimyasal içeren saç ürünleri zamanla birikmeye başlar ve sonunda daha fazla hasara yol açar.

Çok ince saçlarınız varsa, saçınıza yağlı bir görünüm vermemek için doğrudan uçlarınıza yağ sürmeye odaklanın. Daha kalın saçlarınız varsa, her bir tel boyunca nemi hapsedebilmek için kilitlerinizi yağla köpürtmekten çekinmeyin.

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Şampuandan sonra saçınızı örün.

Saçınızı örmek, uzun süreli saç sağlığını geliştirmek ve hasarlı uçları eski haline getirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Şampuandan ve bakımdan sonra saçınızı ördüğünüzde ve üzerinde uyuduğunuzda, ertesi gün saçınızı ısı ile şekillendirme olasılığınız azalacaktır çünkü örgüleri çıkardıktan sonra size doğal ve dolu dalgalar verecektir.

Saç örgüler ayrıca nemi hapseder, kırılmayı önler, elektriklenmeyi en aza indirir ve saçınız yüzünüzden uzak tutulduğu için uykunuz sırasında kopmaları azaltır.

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Nemlendirici kullanın.

Saçınız doğal olarak nem kaybettiği için, özellikle hava kuruduğunda nemlendirici, saçınızın nemli kalmasını sağlamanın harika bir yoludur. Uyurken nemlendirici kullanırsanız, önceki gün kaybettiğiniz tüm nem sabaha kadar geri kazanılacaktır!

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Ayrıca bakınız

Ayda bir hindistancevizi kremalı maske uygulayın.

Mağazadan satın alınan saç maskeleri oldukça pahalı olabilir ve genellikle doğal içeriklerinin nemlendirici etkilerini gerçekten ortadan kaldırabilecek gereksiz bileşenler içerir. Bir kutu hindistancevizi sütü 1 ila 3 dolar arasında bir maliyete sahiptir, bu da yerel güzellik malzemeleri mağazanızdan satın alabileceğiniz ortalama tek kullanımlık saç maskesinden daha ucuzdur.

Hindistan cevizi kremi, saçınızın daha parlak görünmesi ve daha güçlü hissetmesi için emeceği sağlıklı yağ ve protein içerdiğinden saç sağlığınız için son derece faydalıdır. Hindistan cevizi kreması yapmanın en iyi yolu, kremayı, mağazadan satın alınan bir kutu hindistan cevizi sütü ile hindistan cevizi suyundan ayırmaktır. Suyu kremadan etkili bir şekilde ayırmak için kutuyu 24 saat soğutun, kremayı geniş bir kaseye koyun ve kabarana ve yayılabilir olana kadar çırpın. Hindistan cevizi kremini saçınıza 15 ila 20 dakika uygulayın ve bırakın, ardından her zamanki gibi şampuanlayın ve bakımını yapın.

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Her 2 haftada bir elma sirkesi durulayın.

Elma sirkesi C vitamini açısından zengindir ve saçınızı herhangi bir mağazadan satın aldığınız üründen çok daha iyi besler. Ayrıca, yerel güzellik malzemeleri mağazanızda bulabileceğiniz benzer herhangi bir üründen çok daha ucuzdur.

Tek yapmanız gereken, 16 gram saf su ile 2 yemek kaşığı çiğ elma sirkesini karıştırmak, ardından karışımı şampuandan sonra saçınıza eşit olarak dağıtmak. İyice durulayın ve birkaç dakika sonra hazırlayın.

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Her 12 haftada bir kısaltın.

Sağlıklı saçları korumanın ve bölünmüş uçları ve ayrıca herhangi bir işleme yanıt vermeyi reddeden aşırı hasar görmüş saçları çıkarmaya devam etmenin en iyi yolu, her 12 haftada bir saçınızı kırptırmaktır. Saçınızı düzeltmek kulağa mantığa aykırı görünse de, saçınızı uzatmaya çalışıyorsanız, aslında saçınızın daha uzun uzamasına izin verir çünkü çıkmazlar sürekli olarak giderilir.

Bir tel iki veya daha fazla ayrı tele bölündüğünde, kalan teller daha önce sağlam telden daha zayıftır ve çok daha kolay kopacaktır. Saçınız sürekli olarak kırık saçlardan ve kırık uçlardan kurtuluyorsa, o zaman uzayan saçlar daha güçlü, daha düzgün olacak ve bakım yaptığınızda nemi emme olasılığı daha yüksek olacaktır!

Hasarlı Saçlarınızı Bu Basit Adımlarla Onarın

Bu basit adımlar hasar görmüş saçınızı onarmanıza yardımcı oldu mu? Aşağıda deneyiminizi yorumlayın!

Öne çıkan resim kaynağı: https://www.wikihow.com/Make-an-Olive-Oil-Hair-Mask

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *