Categories
Uncategorized

Hardal Yağı Saç Dökülmesini Nasıl Tersine Çevirebilir

Görünüşe göre hepimiz yeni bir sihirli saç ürünü veya vaat eden bir yağ duyuyoruz. güçlü, parlak saçlar. Ancak bu keskin yağın radarınızın altında uçmuş olma ihtimali çok yüksektir. Bazen sarson ka tel olarak da adlandırılan hardal yağı, her Hint mutfağında özel bir yere sahiptir, ancak aynı zamanda masaya bazı ciddi sağlık yararları da getirir. Ve evet, buna saç uzaması ve kondisyonlama da dahildir. Saç için hardal yağı ve diğer cilt faydaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hardal Yağı Nedir?

Hardal yağı aslında iki hardal tohumlarından yapılan farklı yağ türleri. Yağlı bitkisel yağ, tohumların preslenmesinden gelir ve uçucu yağ, tohumların öğütülmesi, suyla karıştırılması ve ardından uçucu yağın çıkarılmasının bir sonucudur.

Bu yağ, başta Hindistan, Bangladeş ve Pakistan olmak üzere dünyanın birçok yerinde çok popüler bir yemeklik yağdır. Güçlü bir tada, keskin aromaya ve yüksek duman noktasına sahiptir, bu da onu otlu ve tavada kızartılan sebzeler için harika bir yağ haline getirir. Ne yazık ki, yağın Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa’da bitkisel yağ olarak kullanılması yasaklanmıştır, ancak bu ülkelerdeki bizler hala cilt ve saç faydalarından yararlanabilir.

Hardal Yağının Cilde Faydaları

Yukarıda belirtildiği gibi, hardal tohumu yağı hem mutfakta hem de güzellik rafında birden fazla kullanıma sahiptir. Hardal yağının cilde sağladığı faydalardan sadece birkaçı:

Hardal tohumu yağı, iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yağ cilde sürüldüğünde ısınma etkisine sahiptir ve ağrılı kaslar için evde çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, hardal tohumu yağının, anti-enflamatuar ve ağrı giderici özellikleriyle bilinen bir bitki bileşiği olan kapsaisin ile benzer özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hassas ciltlerde cilt yanıkları bildirildiği için uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bu yağ çatlamış topukları iyileştirebilir ve zayıf tırnakları güçlendirebilir.

Besleyici nitelikleri nedeniyle hardal tohumu yağı, kuru kış ayakları yatıştırmak için harika bir yol olabilir. Ayaklarınızdaki etkilenen bölgelere biraz masaj yapın ve ardından yatmadan önce biraz pamuklu çorap giyin. Ayrıca yağı, hızlı ve kolay emilim için tırnak yatağınızı yağlamak için de kullanabilirsiniz. Yine emin olun ve cildinizin çok hassas olmadığından emin olmak için bir nokta testi yapın.

Hatta mikrobiyal büyümeyi engelleyebilir.

Birçok çalışma, hardal esansiyel yağının antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ve zararlı bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir test tüpü çalışması Beyaz hardal esansiyel yağının çeşitli bakteri türlerinin (Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Bacillus cereus) büyümesini azalttığını ortaya çıkardı. Başka bir çalışma birçok farklı uçucu yağın patojenik bakterilere karşı antibakteriyel etkilerini karşılaştırdı ve en etkili hardal uçucu yağı oldu. Bu aynı zamanda kepek ve kaşıntılı pulları gidermede büyük bir rol oynayabilir, ancak aşağıda buna değineceğiz.

hardal tohumu yağı

Hardal Yağının Saçlara Faydaları

Hardal tohumu yağının cilt faydalarından sadece birkaçını ele aldığımıza göre, bu yağın saçınızı nasıl değiştirebileceğini ve saç derinizi nasıl rahatlatacağını konuşalım:

  • Hardal yağı harika bir saç kremidir. Bu yağdaki alfa yağ asitleri saçı nemli, sağlıklı ve kıvamlı tutmak için çok çalışır. Ve bilmiyorsanız: sağlıklı saçlar daha hızlı uzar.
  • Kepeği gidermek için kullanılabilir. Hardal tohumu yağının antifungal özelliklerini zaten ele aldık ve bunun kafa deriniz için harikalar yaratabileceği ortaya çıktı.
  • Hardal tohumu yağı temelde saçınız için süper bir vitamindir. Vitaminler, antioksidanlar ve mineraller (demir, kalsiyum, magnezyum, A, D, E ve K Vitaminleri) saç büyümesi için hayati öneme sahiptir. Ve bunun yeterli olmaması durumunda, daha fazla saç büyümesini teşvik etmek için çinko, beta-karoten ve selenyum da içerir.
  • Bu yağ kan dolaşımını hızlandırır. Donuk, cansız saçların hardal tohumu yağına karşı pek şansı yoktur. Kan dolaşımını iyileştirmek için saç derinize biraz ekleyin ve birkaç dakika masaj yapın.

Bu Yağ Bazı Saç Tipleri İçin En İyisi mi?

Bu özel yağ ile hardal yağının tüm saç tipleri için kullanılabileceğini unutmamak gerekir, ancak değil tüm cilt tipleri. Hassas cildi tahriş edebilen erusik asit ve allil tiyosiyanat içerir. Cildinizin başa çıkabileceğinden emin olmak için bir yama testi yaptığınızdan emin olun. Tahriş riskini en aza indirmek için yağı hafif bir taşıyıcı yağla (hint, zeytin vb.) Birleştirmek isteyebilirsiniz.

Saçta Hardal Yağı Kullanmanın En İyi Yolları

Basitçe söylemek gerekirse: Bu yağı kullanmanın en iyi yolu hakkında hiçbir doğrulama yok. Ancak aşağıdaki yöntemleri denemek isteyebilirsiniz:

  • Hızlı Yağlama: Yaklaşık bir çay kaşığı alın ve şampuanlamadan birkaç dakika önce saç derinize masaj yapın.
  • Derin Kondisyon Tedavisi: Yaklaşık bir çay kaşığı yağ alın, saç derinize uygulayın ve ardından saçınızın üzerine bir duş bonesi koyun. Yaklaşık 30 dakika oturun ve ısının duş başlığının altından gelmesine izin verin, bu da iklimlendirme sürecine yardımcı olur. Tahriş riskini en aza indirmek için hindistancevizi yağı gibi yumuşak bir yağla birleştirmek isteyebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini haftalık veya aylık olarak deneyebilirsiniz.

Özellikle mevsimler değiştikçe ve hormonlar değiştikçe az miktarda saç dökülmesi normaldir. Bununla birlikte, ortalamanın üzerinde bir saç dökülmesiyle mücadele ediyorsanız ve doktorunuz sağlık endişelerinizi dışladıysa, saç bakım ürünlerinize bakmak isteyebilirsiniz. Şampuan saç dökülmesine neden olabilir mi?Hardal yağı ile saç dökülmesi nasıl tersine çevrilir

Bu makaleyi beğendin mi? Kaydolun (ücretsiz!) Ve size her hafta bunun gibi harika makaleler göndereceğiz. Buradan ücretsiz abone olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *